Άνετα ο ΠΑΟΚ, 2-1 τον Παναιτωλικό

Ενημερώθηκε: 11/09/16 - 20:52

Ένας εξαιρετικός ΠΑΟΚ, επικράτησε πολύ εύκολα του Παναιτωλικού με 2-1, στο γήπεδο της Τούμπας και ξεκίνησε με το "δεξί", το νέο πρωτάθλημα της Super League. και έχει πλέον… μηδέν βαθμούς, καθώς κουβάλαγε τιμωρία (-3) από το περσινό ματς Κυπέλλου που δεν κατέβηκε στο "Γ. Καραϊσκάκης".

O ΠΑΟΚ, γεμάτος όρεξη και εκμεταλλευόμενος τα γρήγορα άκρα του (Ροντρίγκες, Τζάλμα Κάμπος) αλλά και το ότι ο Μπίσεσβαρ βρισκόταν σε πολύ καλή ημέρα, έκανε ότι ήθελε τον Παναιτωλικό. Ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων έπαιζε… μόνος του, έβγαζε ότι μπορούσε και κρατούσε την ομάδα του στον αγώνα.

Μόλις στο 2’, ο Κάμπος σέντραρε από τα δεξιά, ο Μύγας έκανε τραγικό λάθος στρώνοντας ουσιαστικά τη μπάλα στον Μπίσεσβαρ, ο οποίος λίγο μέσα από την περιοχή δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει τον Κυριακίδη και να κάνει το 1-0.

Στο 27’, ο Ροντρίγκες έκλεψε τη μπάλα μετά από ένα ακόμη λάθος της άμυνας του Παναιτωλικού, έδωσε στον Κλάους, ο οποίος του την επέστρεψε με καταπληκτικό τακουνάκι, με τον εξτρέμ από το Πράσινο Ακρωτήρι να "εκτελεί" τον Κυριακίδη για το 2-0.

Όπως τελείωσε το πρώτο μέρος, έτσι ξεκίνησε και το δεύτερο για τον ΠΑΟΚ. Ο Μπίσεσβαρ, έχασε δυο μεγάλες ευκαιρίες να πετύχει και δεύτερο προσωπικό τέρμα (51' και 58'), ενώ ο Παναιτωλικός απείλησε για πρώτη φορά στο 65ο λεπτό με τον Τσοκάνη να γυρίζει τη μπάλα στα όρια της περιοχής αλλά το μονοκόμματο σουτ του Τομανέ, πέρασε λίγο άουτ.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, πάντως, ο Παναιτωλικός άγχωσε την Τούμπα. Ο Βαρέλα έκανε τραγικό γύρισμα, ο Ουάρντα επωφελήθηκε και πλάσαρε τον Γλύκο, μειώνοντας στο 2-1, κάτι που… χάλασε για λίγο την εικόνα του ΠΑΟΚ.

ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ιβιτς): Γλύκος, Μάτος, Τζαβέλλας, Κρέσπο, Βαρέλα, Κάνιας, Τσίμιροτ (83’ Πέλκας), Μπίσεσβαρ (67’ Σάχοφ), Ροντρίγκες, Τζάλμα Κάμπος, Αθανασιάδης (68’ Φ. Περέιρα).

Στον πάγκο: Μπρκιτς, Γιαννούλης, Κουλούρης, Μυστακίδης.

Παναιτωλικός (Γιάννης Μαντζουράκης): Κυριακίδης, Τσοκάνης, Κούσας, Χαντακιάς, Μύγας (78’ Μουνιόζ), Μάκος, Μάρκος Πάουλο, Ουάρντα, Φερέιρα (46’ Λεντέσμα), Τομανέ, Μαρκόφσκι (60’ Κλέσιο).

Στον πάγκο: Κριστιάνο, Κουτρουμάνος, Ροντρίγκες, Ρότσα.

Διαιτητής: Ευάγγελος Κιοτζένης (Ξάνθης)

Γήπεδο: Τούμπα