Άρης-ΑΕ Λεμεσού 0-0: Καλύτερος, μπορεί την πρόκριση

Άρης-ΑΕΛ Λεμεσού 0-0: Καλύτερος, μπορεί την πρόκριση

Ενημερώθηκε: 26/07/19 - 01:05

Ο Άρης ήταν κυρίαρχος στον αγωνιστικό χώρο, του κατάμεστου "Κλεάνθης Βικελίδης", είδε το δοκάρι να του στερεί δύο φορές το γκολ αλλά και τον Βοζίνια μερικές ακόμη και έμεινε στο 0-0 με την ΑΕ Λεμεσού!

Απίθανη χαμένη ευκαιρία στο 5ο λεπτό ο Ιντέγε, δύο δοκάρια με τους Φετφατζίδη (41’) και Ματίγια (87’) και ακόμη μία τρομερή φάση με τον Τόνσο (73’), το οποίο... έβγαλε ο εξαιρετικός Βοζίνια οι μεγαλύτερες στιγμές του Άρη στο ματς!

Εξαιρετική αμυντική λειτουργία από τους «κίτρινους», περιόρισαν τα ατού της ΑΕ Λεμεσού και μόνο όταν μπήκε ο Γκαζαριάν (70’) στο τελευταίο μισάωρο κατάφεραν να απειλήσουν, με τον Αρμένιο να έχει και αυτός ένα δοκάρι με μακρινό σουτ.

Πλέον, η ΑΕ Λεμεσού πήρε ισχνό προβάδισμα πρόκρισης ενόψει του επαναληπτικού στην Κύπρο σε μία εβδομάδα, ωστόσο το μόνο σίγουρο είναι πως εάν ο Άρης επαναλάβει την ίδια εμφάνιση δύσκολα θα μείνει εκτός συνέχειας!

Εξαιρετικό ματς από τους Ματίγια, Σούντγκρεν, Βέλεθ, πάλεψε ο Ιντέγε και ήταν μέσα στις φάσεις, ενώ ο Ντιγκινί ανέβασε την απόδοσή του στο δεύτερο μέρος, με τον Φετφατζίδη να τα πάει καλά στο πρώτο 45λεπτο.

MVP του ματς ο Ντόσα Τζούνιορ, με τον στόπερ της ΑΕ Λεμεσού να βρίσκεται... παντού και να κάνει τεράστια εμφάνιση, ενώ ο Βοζίνια ήταν επίσης εξαιρετικός και όποτε χρειάστηκε έβαλε το χεράκι του για να κρατήσει το μηδέν.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Άρης (Σάββας Παντελίδης): Κουέστα, Σούνγκρεν, Βέλεθ, Ροζ, Κόρχουτ, Ματίγια, Μπάσα (74’ Σάσα Λούκας), Τόνσο (84’ Μαρτίνες), Ντιγκινί, Φετφατζίδης (65’ Λάρσον), Ιντέγε

ΑΕ Λεμεσού (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Τεσέιρα Α., Τζούνιορ (79’ Κοέλιο), Γκοντάλ, Γουίλερ (88’ Αβραάμ), Τεσέιρα, Γκαστανάγκα, Ζντραβκόφσκι, Αντάμοβιτς (62’ Γκαζαριάν), Αγκάνοβιτς, Χουράδο

Διαιτητής: Στίουαρτ Άτγουελ (Αγγλία)
Βοηθοί: Χάρι Λέναρντ (Αγγλία), Ντάνιελ Ρόμπαθαν (Αγγλία)
Τέταρτος: Άντριου Μάντλεϊ (Αγγλία)