Ασταμάτητη Νάπολι, τα βρήκε... σκούρα η Σίτι (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 27/09/17 - 00:06

Παίζοντας ωραίο ποδόσφαιρο και διαθέτοντας τρεις διαφορετικούς σκόρερ, η Νάπολι επικράτησε εύκολα της Φέγενορντ και πήρε το απαραίτητο τρίποντο (3-1) μετά την γκέλα της πρεμιέρας στο Ντόνετσκ.

Πριν καν συμπληρωθεί δεκάλεπτο, οι "παρτενοπέι" είχαν πάρει ήδη προβάδισμα (χάρη σε ωραίο σουτ του Ινσίνιε στο 7’) και στη συνέχεια ήλεγξαν απόλυτα το ματς και ουσιαστικά το κλείδωσαν με την έναρξη του β’ μέρους, όταν ο Μέρτενς με πλασέ έκανε το 2-0.

Βέβαια, οι Ολλανδοί θα μπορούσαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι, ωστόσο ο Ρέινα απέκρουσε πέναλτι του Τούρνστρα. Και σαν να μην έφτανε αυτό, ο Καγιεχόν τους "πλήγωσε" μια ακόμα φορά και δεν τους επέτρεψε τίποτα περισσότερο από το να μειώσουν στις καθυστερήσεις με τον Άμραμπατ.

Η Σίτι σήμερα τα βρήκε... σκούρα από την εξαιρετική Σαχτάρ. Για ένα ημίχρονο οι Ουκρανοί κατάφεραν να αντέξουν στην πίεση της ομάδας του Γκουαρντιόλα. Δεν μπόρεσαν να κάνουν τίποτα ωστόσο στην έναρξη του β’ μέρους, όταν ο Ντε Μπρόινε έλυσε τον "γόρδιο δεσμό" της άμυνά τους.

μανσιτισαχτ

Το τελικό 2-0, διαμόρφωσε ο Στέρλινγκ στο 90’ (από ασίστ του Μπερνάρντο Σίλβα) "σφραγίζοντας" τη νίκη που κρατά τους "πολίτες" αφεντικά του 6ου ομίλου.