Αταλάντα-Ολυμπιακός 2-1: Με τέτοια λάθη... δεν πάει πουθενά (ΒΙΝΤΕΟ)

Αταλάντα-Ολυμπιακός 2-1: Με τέτοια λάθη... δεν πάει πουθενά

Ενημερώθηκε: 18/02/22 - 00:08

Πλήρωσε τα λάθη του ο Ολυμπιακός! Οι Πειραιώτες ήταν εξαιρετικά στημένοι στο πρώτο μέρος, προηγήθηκαν με γκολάρα του Τικίνιο και έχασαν τεράστια ευκαιρία για το 2-0 με τον Ονιεκούρου, κρατώντας την Αταλάντα για τα καλά στο ματς.

Κάπως έτσι, ο Γκασπερίνι με διπλή αλλαγή στο ημίχρονο άλλαξε τον… ρου του αγώνα, οι «μπεργκαμάσκι» εκμεταλλεύτηκαν τα κενά στην ερυθρόλευκη άμυνα και με δύο γκολ του στόπερ (!) Τζιμσίτι έφεραν «τούμπα» το σκορ (2-1) και πήραν προβάδισμα πρόκρισης.

Κατάφερε να «χαλάσει» το κάθετο ποδόσφαιρο της Αταλάντα ο Ολυμπιακός, αλλά η είσοδος του Κουπμάινερς ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση των γηπεδούχων που βρήκαν τρόπο να απειλήσουν, μέσω στατικών φάσεων (κάτι που δεν το συνηθίζουν ιδιαίτερα) και έφτασαν στη νίκη.

Κυνηγάει απλή νίκη στη ρεβάνς για να στείλει το ματς στην παράταση ο Ολυμπιακός ή νίκη με διαφορά δύο τερμάτων για να πάρει την πρόκριση στους «16» του Europa League. Βολεύεται με δύο αποτελέσματα (ισοπαλία ή νίκη) η ιταλική ομάδα στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Αταλάντα (Τζιάν Πιέρο Γκασπερίνι): Μούσο, Τολόι, Ντεμιράλ, Τζιμσίτι, Μέλε (87' Χάτεμπερ), Ντε Ρουν (72' Φρόιλερ), Πεσίνα (46' Κουπμάινερς), Πετσέλα, Μαλινόφσκι (65' Μιχάιλα), Πάσαλιτς, Μουριέλ (46' Μπογκά).

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά (85' Μπουχαλάκης), Α. Καμαρά, Μασούρας (64' Μ. Καμαρά), Ονιεκούρου (85' Λόπες), Τικίνιο (73' Ελ Αραμπί).