"Ατσαλένια" Ατλέτικο! (video)

Ενημερώθηκε: 28/04/16 - 00:04

Με άμυνα που έσπαγε κόκκαλα και με εντυπωσιακή προσήλωση στην τακτική, η Ατλέτικο Μαδρίτης του Ντιέγκο Σιμεόνε, επικράτησε με 1-0 της Μπάγερν Μονάχου, στο καυτό "Βιθέντε Καλντερόν" και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκρισή της στον μεγάλο τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ, στο Μιλάνο.

Από την αρχή του παιχνιδιού έκανε γνωστές τις προθέσεις της, η ομάδα της Μαδρίτης. Με ατελείωτο τρέξιμο, κάλυψη των χώρων και εξαιρετικό passing game, έδωσε τον ρυθμό της από νωρίς.

Ο Σαούλ Νίγκεθ άνοιξε το σκορ, με ένα εκπληκτικό γκολ! Αφού πέρασε σαν σταματημένους, τέσσερις παίχτες της Μπάγερν, με ένα εξαιρετικό σουτ με το αριστερό, έστειλε την μπάλα στην γωνία του Νόϊερ, κάνοντας το 1-0 για την Ατλέτικο.

Η Μπάγερν ήταν εντελώς μπερδεμένη στο πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη, βρήκε τα πατήματά της, έχασε πολλές ευκαιρίες, αλλά το δοκάρι (σε φοβερό σούτ του Αλάμπα) και ο Γιάν Όμπλακ της έφραξαν το δρόμο προς την ισοφάριση.

Εξαιρετικός ο Φερνάντο Τόρες, ο οποίος έχασε μοναδική ευκαιρία στο φινάλε να κάνει το 2-0 για την ομάδα του. Μετά από μια καταπληκτική τρίπλα στον Αλάμπα, το πλασέ του Ισπανού επιθετικού σταμάτησε στο δοκάρι του Νόϊερ και στην επαναφορά ο Κόκε, έστειλε την μπάλα στην αγκαλιά του Γερμανού τερματοφύλακα.

Τα λεπτά κυλούσαν, οι Βαυαροί δεν βρήκαν τρόπο, να διασπάσουν την εκπληκτική άμυνα των "Ροχιμπλάνκος" και έτσι το 1-0 έμεινε μέχρι το φινάλε, με την Ατλέτικο Μαδρίτης, του μαχητή Ντιέγκο Σιμεόνε, να δείχνει σε όλη την ποδοσφαιρική Ευρώπη, πως δεν χρειάζονται απλά τα χρήματα για να φτιάξεις ομάδα, αλλά χρειάζεται πάθος, αντίσταση και αγάπη για το άθλημα.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ, Χουανφράν, Χιμένεθ, Σάβιτς, Φιλίπε Λουίς, Αουγκούστο, Γκάμπι, Κόκε, Σαούλ (85’ Πάρτεϊ), Γκριεζμάν, Τόρες

Στον πάγκο έμειναν οι: Μογιά, Γκάμεθ, Λούκας Ερνάντεθ, Κρανεβίτερ, Κορέα, Βιέτο

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Πεπ Γκουαρντιόλα): Νόιερ, Αλάμπα, Μπερνάτ (77’ Μπενατιά), Λαμ, Αλόνσο, Κομάν (64’ Ριμπερί), Χάβι Μαρτίνεθ, Τιάγκο Αλκάνταρα (70’ Μίλερ), Ντάγκλας Κόστα, Βιδάλ, Λεβαντόφσκι

Στον πάγκο έμειναν οι: Ούλραϊχ, Τάσι, Γκέτσε, Κίμιχ

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μαρκ Κλάτενμπεργκ (Αγγλία)
ΓΗΠΕΔΟ: «Βιθέντε Καλντερόν»