Bundesliga: Εντυπωσιακό ξεκίνημα για Ουνιόν - Νίκες για Γκλάντμπαχ, Μάιντζ και Φράιμπουργκ

Ενημερώθηκε: 06/08/22 - 18:59

Εντυπωσιακά μπήκε -και- στη φετινή Bundesliga η Ουνιόν Βερολίνου!

Με φόρα από πέρυσι (βγήκε στην Ευρώπη για δεύτερη σερί χρονιά και μάλιστα στο Europa), η ομάδα του Ουρς Φίσερ έριξε μια ξεγυρισμένη «τριάρα» στη συμπολίτισσα Χέρτα (3-1) στην πρεμιέρα του γερμανικού πρωταθλήματος, αποδεικνύοντας ότι εκείνη συνεχίζει να κάνει κουμάντο στην πόλη!

Αξίζει να σημειωθεί ότι για τους φιλοξενούμενους, που την περσινή σεζόν λίγο έλειψε να υποβιβαστούν, έπαιξε βασικός, και σε ολόκληρο το παιχνίδι, ο Λουκεμπάκιο, το όνομα του οποίου γράφτηκε έντονα για τον Ολυμπιακό. Ήταν, δε, ο μοναδικός διασωθέντας, σκοράροντας το γκολ της τιμής στο 87' για την ομάδα του!

Η Ουνιόν Βερολίνου ήταν καταιγιστική από το ξεκίνημα, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ στο 32' με τον Σιμπατσέ, ενώ «κλείδωσε» το «τρίποντο» μέσα σε πέντε λεπτά στο δεύτερο 45λεπτο (50'-54') με Μπέκερ και Κνότσε. Η Χέρτα, το μόνο, τελικά, που κατάφερε να κάνει, ήταν να πετύχει το γκολ της τιμής στο 87', όπως προείπαμε, με τον Λουκεμπάκιο. Δεδομένα, χειρότερο ξεκίνημα δεν θα μπορούσαν να φανταστούν στον ιστορικό σύλλογο.

Από εκεί και πέρα, η Βέρντερ Βρέμης, στην επιστροφή της στα γερμανικά «σαλόνια», έφτασε κοντά στο να φύγει με ένα σπουδαίο «διπλό» από την έδρα της Βόλφσμπουργκ, φέρνοντας «τούμπα» το εις βάρος της 1-0 από 11' με τα γκολ των Φιούλκρουγκ (21') και Μπιτενκούρτ (23'). Στο 84', ωστόσο, ο Γκιλαβογκί γλίτωσε τους γηπεδούχους, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.

Εμφατική νίκη, δε, πέτυχε η Φράιμπουργκ, που πέρασε άνετα από την Άουγκσμπουργκ (0-4), ενώ η Γκλάντμπαχ «καθάρισε» με σκορ 3-1 τη Χοφενχάιμ, που από νωρίς έπαιζε με 10. Ιδανικό ξεκίνημα έκανε και η Μάιντς, που επικράτησε 2-1 της Μπόχουμ εκτός έδρας.