Bundesliga: Ισοπαλία στο ντέρμπι (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 05/12/20 - 22:28

Ισόπαλο με 3-3 έληξε το «γεμάτο» ντέρμπι της Μπάγερν Μονάχου με την Λειψία, με το οποίο έπεσε η αυλαία σήμερα στην 10η αγωνιστική της Bundesliga.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο ματς, πιέζοντας ψηλά και είχαν ευκαιρία μόλις στο 2’, με το «ξερό» σουτ του Ζάμπιτσερ να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Νόιερ!

Ο Ενκουενκού ήταν πρωταγωνιστής σε μια-δύο… υποψίες φάσης, για να γίνει ωστόσο εκείνος που πέτυχε και το 0-1 στην συνέχεια, όντας το πρώτο γκολ της Λειψίας μέσα στο Μόναχο σε ματς Bundesliga. Καθώς από λάθος του Μίλερ, έφυγε στην κόντρα και, με πλασέ, πρόλαβε την έξοδο του Νόιερ, στο 19’…

Οι Βαυαροί έμοιαζαν εγκλωβισμένοι, είδαν τον Μαρτίνεθ να αποχωρεί τραυματίας στο 25’, δίνοντας τη θέση του στον 17χρονο Μουσιάλα, ενώ έφτασαν κοντά στην ισοφάριση λίγο πριν το ημίωρο, με το πολύ ωραίο διαγώνιο μακρινό σουτ του Παβάρ αλλά και την ακόμα ωραιότερη επέμβαση του Γκουλάτσι.

Τελικά, το 1-1 ήρθε στο 30’, με τον Μουσιάλα να ισοφαρίζει για την Μπάγερν με πολύ ωραίο σουτ έξω από την περιοχή, φτάνοντας παράλληλα τα τρία γκολ στο φετινό πρωτάθλημα!

Με ανεβασμένη αυτοπεποίθηση, μάλιστα, οι γηπεδούχοι έφτασαν και στην ανατροπή πέντε λεπτά μετά, με τον Λεβαντόβσκι να κάνει «τούνελ» στον Ουπαμεκανό, τον Κομάν να «σερβίρει» με την μια για τον Μίλερ κι εκείνον να εξιλεώνεται για το λάθος του, κάνοντας παράλληλα το 2-1.

Ωστόσο, οι «ταύροι» όχι μόνο δεν… σοκαρίστηκαν από την εξέλιξη αυτή αλλά κατάφεραν να απαντήσουν στην αμέσως επόμενη φάση. Όταν ο Κλάιφερτ δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Νόιερ, «ανοίγοντας λογαριασμό» στο πρωτάθλημα και ισοφαρίζοντας σε 2-2!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως και το πρώτο, με την διαφορά ότι, αυτή την φορά, η Λειψία… σκόραρε, με τον Ανχελίνιο να σεντράρει από αριστερά και τον Φόρσμπεργκ, εντελώς ανενόχλητο στην μικρή περιοχή, να σημειώνει με κεφαλιά το 2-3, στο 47ο λεπτό!

Στην συνέχεια, ο ρυθμός έπεσε κατακόρυφα, η τακτική κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του γηπέδου και χρειάστηκε να φτάσουμε στο 75’ για να καταγραφεί η επόμενη αξιόλογη φάση.

Φάση, πάντως, που σήμανε και την εκ νέου ισοφάριση από πλευράς Μπάγερν, με τον Κομάν να δίνει την τρίτη του ασίστ στο παιχνίδι και τον Μίλερ να σκοράρει για δεύτερη φορά στην αναμέτρηση, με εξ επαφής κεφαλιά, κάνοντας το 3-3 και φτάνοντας τα έξι γκολ στο πρωτάθλημα!

Αποτέλεσμα που άφησε και τις δύο ομάδες ικανοποιημένες, με τους πρωταθλητές Γερμανίας να παραμένουν πρώτοι και με δύο βαθμούς διαφορά από τους Σάξονες, οι οποίοι έδειξαν πως μπορούν να είναι ανταγωνιστικοί απέναντί τους…