Bundesliga: Λειψία για κορυφή (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 06/03/21 - 19:41

Η Λειψία επικράτησε της Φράιμπουργκ εκτός έδρας με 3-0 κι ανέβηκε με αυτή την νίκη στην πρώτη θέση της βαθμολογίας στην Bundesliga, βάζοντας πίεση στην Μπάγερν Μονάχου, που έχει ματς λιγότερο βέβαια.

Το σημαντικό όπως εξελίχθηκε προβάδισμα για τους «κόκκινους ταύρους» ήρθε από τα πόδια του Ενκουενκού, που έφτασε τα πέντε γκολ στο πρωτάθλημα, λίγο πριν την ανάπαυλα όταν ο Μίλερ έκανε λάθος απομάκρυνση, η μπάλα έφτασε τελικά στον Πούλσεν μέσα στην περιοχή ο οποίος «σέρβιρε» ψύχραιμα στον Γάλλο συμπαίκτη του.

Από μια ακόμα λάθος ενέργεια παίκτη της Φράιμπουργκ, στην επανάληψη, ο Καμπλ τροφοδότησε τον Ενκουενκού, εκείνος πέρασε και τον Μίλερ και ο επερχόμενος Σέρλοθ πέτυχε το 0-2, στο 64’, «σφραγίζοντας» τη νίκη για την Λειψία. Ενώ ο Καμπλ ήταν εκείνος που «έχτισε» την επίθεση των φιλοξενούμενων και στο 80ο λεπτό, όταν ο Φόρσμπεργκ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.