Champions League: Άντεξε στο Μιλάνο η Νιούκαστλ - Ανετο «διπλό» η Λειψία στη Βέρνη (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 19/09/23 - 22:11

Η Μίλαν ήταν πολύ καλύτερη από τη Νιούκαστλ, έχασε αρκετές ευκαιρίες, αλλά τελικά οι «ανθρακωρύχοι» άντεξαν κι έφυγαν με το πολύτιμο βαθμό από το Μιλάνο (0-0), στην επιστροφή τους σε ομίλους του Champions League μετά από 20 χρόνια!

Μετά το ταπεινωτικό 5-1 από την Ίντερ, το βράδυ του περασμένου Σαββάτου στο ντέρμπι της Serie A, η Μίλαν ήθελε πάση θυσία τη νίκη, τόσο για βαθμολογικούς, αλλά κυρίως για ψυχολογικούς λόγους.

Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι πίεσε, έχασε σημαντικές ευκαιρίες, ωστόσο, το γκολ δεν ήρθε κι έτσι... περιορίστηκε στον ένα βαθμό.

Η Γιουνγκ Μπόις το πάλεψε αλλά εντέλει είδε τη Λειψία να τη νικά 3-1 στη Βέρνη και να μπαίνει με το δεξί στο φετινό Champions League, στο ματς που άνοιξε τη δράση στον 7ο όμιλο.

Οι «κόκκινοι ταύροι» ξεκίνησαν πολύ δυνατά το ματς και ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 3ο λεπτό, όταν ο Σιμακάν σκόραρε με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ – με τον τερματοφύλακα να αντιδρά λανθασμένα.

Οι Γερμανοί διατήρησαν την υπεροχή αλλά είδαν τους Ελβετούς να φέρνουν το ματς στα ίσα, όταν ο Ελία σκόραρε με εξαιρετικό σουτ για το 1-1.

Η ομάδα του Μάρκο Ρόζε μπήκε στο δεύτερο μέρος με ίδια ένταση όπως και στο πρώτο, ωστόσο είδε τον διαιτητή να μην δίνει πέναλτι κατόπιν χρήσης VAR σε ανατροπή του Σίμονς από τον Ρακιόπι στο 52ο λεπτό – αλλά να σφυρίζει επιθετικό φάουλ...

Εντέλει, η λύτρωση για τη Λειψία ήρθε στο 73’, όταν ένα ωραίο μακρινό σουτ του Σλάγκερ κατέληξε στα δίχτυα των γηπεδούχων, που ανέβασαν τις γραμμές τους ψάχνοντας νέα ισοφάριση στα επόμενα λεπτά όμως δεν τα κατάφεραν, βλέποντας μάλιστα τους φιλοξενούμενους να φτάνουν και σε τρίτο γκολ με τον Σέσκο στις καθυστερήσεις.