Champions League: Show Μέσι, στους «8» η Μπαρτσελόνα!

Ενημερώθηκε: 15/03/18 - 00:43

Η Τσέλσι υποκλίθηκε στον Μέσι και η Μπαρτσελόνα με το 3-0 στο «Καμπ Νου», αλλά και το 1-1 από το πρώτο ματς στο Λονδίνο πέρασε στην επόμενη φάση.

Μόλις στο 3ο λεπτό ο Μέσι άνοιξε το σκορ, αφού πέρασε την μπάλα κάτω από τα πόδια του Κουρτουά, που πιάστηκε στον ύπνο ύστερα από σουτ από δύσκολη γωνία. Στο 20’ έβγαλε μόνος του τρομερή αντεπίθεση, άνοιξε στον Ντεμπελέ που με σουτ κεραυνό έκανε το 2-0.

Η Τσέλσι πάντως το πάλεψε αρκετά και άξιζε ένα γκολ. Στο 45+1’ στάθηκε άτυχη όταν ο Μάρκος Αλόνσο (ήταν εξαιρετικός) σημάδεψε το δοκάρι με φάουλ, ενώ οι μπλε είχαν ευκαιρίες και στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρος. Στο 63ο λεπτό ο Μέσι «καθάρισε» οριστικά και αμετάκλητα την πρόκριση, καθώς ο Σουάρες του άνοιξε τη μπάλα ύστερα από αντεπίθεση και αυτός πέρασε και πάλι την μπάλα κάτω από τα πόδια του Κουρτουά. Στη συνέχεια του ματς είχε αρκετές φάσεις και από τις δύο πλευρές, ενώ οι μπλε είχαν και δεύτερο δοκάρι με κεφαλιά του Ρούντιγκερ στο 90.

Μπαρτσελόνα (Ερνέστο Βαλβέρδε): Τερ Στέγκεν, Σέρχι Ρομπέρτο, Πικέ, Ουμτιτί, Άλμπα, Ράκιτιτς, Μπούσκετς (61’ Αντρέ Γκόμες), Ινιέστα (56’ Παουλίνιο), Ντεμπελέ (67’ Βιδάλ), Μέσι, Σουάρες

Στον πάγκο: Σίλεσεν, , Πάκο Αλκάθερ, Ντιν, Βερμάελεν

Τσέλσι (Αντόνιο Κόντε): Κουρτουά, Αθπιλικουέτα, Μάρκος Αλόνσο, Ρούντιγκερ, Κρίστενσεν, Καντέ, Φάμπρεγκας, Γουίλιαν, Μόζες (67’ Ζαπακόστα), Αζάρ (82’ Πέδρο), Ζιρού (67’ Μοράτα)

Στον πάγκο: Καμπαγέρο, Μπακαγιόκο, Κέιχιλ, Έμερσον