Δια πυρός και σιδήρου η Μπαρτσελόνα, προβάδισμα για Μπάγερν

Ενημερώθηκε: 06/04/16 - 00:51

Ελαφρύ προβάδισμα πήραν Μπαρτσελόνα και Μπάγερν Μονάχου στους σημερινούς πρώτους προημιτελικούς για το Τσάμπιονς Λιγκ. Οι "Μπλαουγκράνα" τα βρήκαν σκούρα κόντρα στην πολύ σκληρή και μαχητική ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε και επικράτησαν δύσκολα με 2-1, ενώ στο Μόναχο η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα επικράτησε με το φτωχό 1-0 της Μπενφίκα των Κώστα Μήτρογλου και Ανδρέα Σάμαρη.

Όλοι περίμεναν ένα σκληρό ματς ανάμεσα σε δυο εξαιρετικές ομάδες, που η καθεμία υπηρετεί το δικό της ξεχωριστό στυλ ποδοσφαίρου. Μπαρτσελόνα και Ατλέτικο Μαδρίτης παρατάχτηκαν στο χορτάρι του Καμπ Νου για το καλυτερο δυνατό αποτέλεσμα.

Δυνατά μαρκαρίσματα, κλειστό ματς, με την "Μπάρτσα" να έχει την κατοχή αλλά να μην βρίσκει διαδρόμους προς την περιοχή του Όμπλακ και την Ατλέτικο να "καταστρέφει" εύκολα το παιχνίδι της Πρωταθλήτριας Ευρώπης. Στο 19' η Μπαρτσελόνα έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαρία στο παιχνίδι με τον Νευμάρ, μετά απο σέντρα του Ντάνι Άλβες, να πιάνει την κεφαλιά και να την στέλνει πάνω απο την εστία του Σλοβάκου κίπερ της Ατλέτικο.

Στο 25' λεπτό ο Φερνάντο Τόρες πάγωσε το Καμπ Νου. Έπειτα από εκπληκτική κάθετη πάσα του Κόκε, ο Ισπανός επιθετικός βρέθηκε απέναντι από τον Τερ Στέγκεν και δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 0-1 για την Ατλέτικο και συνέχισε την εξαιρετική παράδοση που έχει ο ίδιος απέναντι στην Μπαρτσελόνα. Το γκολ αυτό αποσυντόνισε τους παίχτες του Λουις Ενρίκε και παραλίγο να το πληρώσουν ακριβά, καθώς στο 32' ο Γκριεζμάν με σουτ ανάγκασε τον τερματοφύλακα της Μπαρτσα να τεντώσει το κορμί του και με τα ακροδάχτυλα να διώξει τον κίνδυνο για την εστία της ομάδας του.

Τα νεύρα και οι "κοκορομαχίες" έχουν την τιμητική τους. Στο 35' άλλαξε όλο το παιχνίδι. Ένα μαρκάρισμα του σκόρερ Φερνάντο Τόρες στον Μπουσκέτς, ανάγκασε τον Γερμανό διαιτητή Μπριχ να δέιξει την δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Ισπανό και να τον στείλει στα αποδυτήρια με κόκκινη κάρτα. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με νεύρα και διαμαρτυρίες απο την πλευρά τον "Ροχιμπλάνκος" προς τον διαιτητη.

Η Μπαρτσελόνα μπήκε άσχημα στο β΄ημίχρονο με συνέπεια να χαθεί ακόμα μια μεγάλη στιγμή για την Ατλέτικο Μαδρίτης. Γύρισμα του Χουάνφραν απο τα δεξιά, με τον Γκριεζμάν για εκατοστά να μην βρίσκει την μπαλα. Αυτό ξύπνησε τους γηπεδούχους και τον Καμπ Νου "έγειρε" προς την εστία της Ατλέτικο.

Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Λιονέλ Μέσι με απίθανο "ψαλιδάκι" έστειλε την μπάλα εκατοστά δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Όμπλακ. Δυο λεπτά αργότερα, στο 51' η Μπάρτσα είχε δοκάρι σε σουτ του Νευμάρ. Οι φάσεις διαδέχονταν η μια την άλλη και στο 56' ο Μέσι ανάγκασε τον Όμπλακ σε σπουδαία επέμβαση κρατώντας το προβάδισμα της ομάδας του. Στο 61' και πάλι ο Νευμάρ με σουτ απείλησε την εστία της Ατλέτικο.

Το γκολ ήρθε σαν φυσική εξέλιξη των πραγμάτων και επανέφερε την τάξη στο γήπεδο. Σέντρα του Άλβες απο τα δεξιά, σουτ του Άλμπα και μπαίνει στην πορεία της μπάλας ο Λουις Σουάρεζ διαμορφώνοντας το 1-1 στο 63'. Η Μπαρτσελόνα συνέχισε να πιέζει, να σφυροκοπά την εστία του Όμπλακ, ενώ όλη η Ατλέτικο αμυνόταν με "νύχια και με δόντια". Στο 74' ήρθε η λύτρωση για τους Καταλανούς. Τρομερή συνεργασία απο τους παίχτες των "Μπλαουγκράνα", η μπάλα φτάνει δεξιά στον Ντάνι Άλβες, ο οποίος με σέντρα ακριβίας βρίσκει τον Σουάρεζ και ο τελευταίος με καρφωτή κεφαλιά δίνει το προβάδισμα στην Μπαρτσελόνα!

Τα επόμενα λεπτά πέρασαν χωρίς τη μεγάλη φάση με το τελικό σφύριγμα να βρίσκει την Μπαρτσελόνα με ελαφρύ προβάδισμα, την Ατλέτικο να φωνάζει για την αποβολή του Τόρες και η υπόθεση πρόκριση θα κριθεί στο "Βιθέντε Καλντερόν" της Μαδρίτης.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, στο Allianz Arena, η Μπάγερν του Μονάχου υποδέχτηκε την Μπενφίκα, θέλοντας να καθαρίσει την πρόκριση από σήμερα και φρόντισε να δείξει τις προθέσεις τις από την αρχή. Μόλις στο 2' Λεβαντόφκσι, Ριμπερί και Μπερνάτ συνεργάστηκαν άψογα με τον τελευταίο να σεντράρει και τον Βιντάλ να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 1-0 για τους Βαυαρούς.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς την μεγάλη φάση, με την Μπάγερν να κρατάει τα ηνία του παιχνιδιού δημιουργώντας κάποιες αξιόλογες στιγμές μπροστά από τα καρέ της Μπενφικά. Από την πλευρά τους, οι "Λουζιτανοί" αρκέστηκαν σε παθητικό ρόλο, έτσι ώστε να προφυλάξουν τα νότα τους και αν τους δινόταν η ευκαίρια να απειλησουν την εστία του Νόϊερ, όπως έγινε στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, όπου δημιουργήθηκε σύγχηση στα καρέ τον Βαυαρών με το σούτ Γκαϊτάν να κοντράρει πάνω στον Βιντάλ.

Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε τις ομάδες να μπαίνουν σε χαμηλό τέμπο. Η Μπενφίκα έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία της στο παιχνίδι στο 57', όταν ο Ζόνας, αφού έβαλε πλάτη τον Αλάμπα, σούταρε αλλά εξουδετέρωσε ο Νόϊερ και κράτησε ανέπαφη την εστία της ομάδας του.

Τα λεπτά κυλούσαν χωρίς η Μπάγερν να καταφέρνει να βρει ρυθμό στο παιχνίδι της παρότι είχε την μπάλα στα πόδια της. Αυτό το εκμεταλεύτηκε η Μπενφίκα κερδίζοντας σταδιακά μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και χάνοντας ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία στο 64'. Ο Αλμέιδα εκανε την παράλληλη σέντρα, το πρώτο σουτ του Ζόνας βρήκε πάνω στον Μαρτίνεθ, η μπάλα στρώθηκε στον Κώστα Μήτρογλου, ο οποίος σούταρε πάνω στα σώματα, ξαναέφτασε η μπάλα στον Ζόνας που σούταρε άουτ, μην αφήνοντας στον Έλληνα επιθετικό την μπάλα, ο οποίος βρισκόταν σε πολύ καλύτερη θέση.

Η Μπάγερν αφού είδε το "χάρο" με τα μάτια της, κράτησε μπάλα όσο χρειαζόταν, έτσι ώστε να μην δώσει ξανα την ευκαρία στους Πορτογάλους να απειλήσουν. Στο 89' θα μπορούσε κιόλας να καθαρίσει από σήμερα την πρόκριση, όταν μετά από φοβερή πάσα του Βιντάλ προς τον Λεβαντόφσκι, ο Πολωνός αντί να πλασάρει, θέλησε να σιγουρέψει το γκολ πασάροντας στον Φίλιπ Λαμ αλλά η πάσα ήταν πιο δυνατή απ' όσο θα έπρεπε.

Το τελικό σφύριγμα βρήκε την Μπάγερν ανακουφισμένη και προβληματισμένοι ταυτόχρονα ενώ οι Πορτογάλοι θα πρεπει να αισθάνονται και άτυχοι καθώς έχασαν μεγάλες ευκαιρίες για να σκοράρουν και να γυρίσουν στο "Ντα Λουζ" με ένα πολυτιμο αποτέλεσμα για τη ρεβάνς.