«Ελαμψε» ο Γουεμπανιαμα

Ενημερώθηκε: 14/10/23 - 11:39

Ο Νο 1 του ντραφτ του 2023, Βίκτορ Γουεμπανιάμα «έλαμψε» ξανά με τους Σαν Αντόνιο Σπερς, στον δεύτερο αγώνα προετοιμασίας και στην νίκη επί των Μαϊάμι Χιτ με 120-104.

Ο 19χρονος Γάλλος άσος, πέτυχε 23 πόντους, μάζεψε 4 ριμπάουντ και «μοίρασε» 4 ασίστ και 3 τάπες σε κάτι λιγότερο από 23 λεπτά συμμετοχής. Ο «Wemby», εντυπωσίασε σε αρκετές περιπτώσεις με τις ενέργειες του, που έκαναν τους θεατές στο «Frost Bank Center» του Σαν Αντόνιο να τον αποθεώσουν.

Κατά την διάρκεια του δεύτερου δεκαλέπτου, ο Γουεμπανιαμα ολοκλήρωσε μια αντεπίθεση με ένα εκπληκτικό κάρφωμα μετά από εξαιρετική αλλαγή κατεύθυνσης σε διπλό βήμα, πριν απογειωθεί για ένα alley-oop, από την πάσα του Τρε Τζόουνς.

«Με εμένα το πρόβλημα στο alley-oops σπάνια προέρχεται από μια μπάλα που πετάγεται πολύ ψηλά», δήλωσε αστειευόμενος ο νεαρός άσος, μετά τον αγώνα και πρόσθεσε: «Απόψε διαπίστωσα που θα μπορούσα να βελτιωθώ. Είμαι άνετα όταν αλλάζω θέση στο γήπεδο από τον ένα αγώνα στον άλλο, αλλά και κατά την διάρκεια των αγώνων. Αυτό είναι το κλειδί για την πρόοδό μου. Ακόμη μαθαίνω στην άμυνα, αλλά πιστεύω ότι είμαι στον σωστό δρόμο».

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Γουμπανιαμα... ζάλησε την αντίπαλη άμυνα με ένα σουτ από μέση απόσταση, μετά από διαδοχικές ντίμπλες, κάτι που είναι ιδιαίτερα δύσκολο για έναν παίκτη με το δικό του ύψος (2,24 μ.). Στην συνέχεια, σημείωσε ένα απίστευτο κάρφωμα με το αριστερό χέρι, όντας μακρυά από το καλάθι και πάνω από τον Τόμας Μπράϊαντ, ο οποίος έχει ύψος 2,08 μ.