Ελβετία-Ισπανία 1-1 (1-3 πεν.): Το άξιζαν, το πήραν (ΒΙΝΤΕΟ)

Ελβετία-Ισπανία 1-1 (2-4 πεν.): Το άξιζαν, το πήραν

Ενημερώθηκε: 02/07/21 - 22:09

Ήταν σωστό.... έγινε πράξη! Παρ' ότι δυσκολεύτηκε αφάνταστα και κινδύνεψε ακόμα και με τον αποκλεισμό, η Ισπανία πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του θεσμού, επικρατώντας 4-2 των Ελβετών στη διαδικασία των πέναλτι, μετά το 1-1 της κανονικής διάρκειας!

Ήρωας για τη «φούρια ρόχας» ο τερματοφύλακας της Αθλέτικ Μπιλμπάο, Ουνάι Σιμόν, ο οποίος έπιασε δύο πέναλτι, σε μια βραδιά όπου οι δύο τερματοφύλακες ήταν οι απόλυτοι πρωταγωνιστές.

Ειδικά ο Ζόμερ, ο οποίος με οκτώ σωτήριες επεμβάσεις στην παράταση κράτησε όρθια την Ελβετία στο... σφυροκόπημα των Ισπανών.

Το σκορ άνοιξαν οι Ισπανοί στο 8ο λεπτό με αυτογκόλ του Ζακάρια, με την Ελβετία να μειώνει στο 68' με τον Σακίρι έπειτα από τραγικό λάθος των Πάου Τόρες και Λαπόρτ. Στο 77', η ομάδα του Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς έμεινε με δέκα λόγω τις αποβολής του Φρόιλερ με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Στην παράταση, οι παίκτες του Λουίς Ενρίκε άσκησαν ασφυκτική πίεση στην αντίπαλό τους, χάνοντας πολλές κλασικές ευκαιρίες, με την μπάλα... απλώς να μην μπαίνει!

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Ελβετία (Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς): Ζόμερ, Ελβέντι, Ακάντζι, Ροντρίγκεζ, Βίντμερ (100' Μπαμπού), Φρόιλερ, Ζακάρια (101' Σερ), Τσούμπερ (90+2' Φάσναχτ), Σακίρι (81' Σόου), Εμπολό (23' Βάργκας), Σεφέροβιτς (81' Γκαβράνοβιτς).

Ισπανία (Λουίς Ενρίκε): Ουνάι Σιμόν, Αθπιλικουέτα, Λαπόρτ, Πάου Τόρες, Τζόρντι Άλμπα, Μπουσκέτς, Κόκε (90+1' Γιορέντε), Πέδρι (119' Ρόδρι), Σαράμπια (46' Όλμο), Φεράν Τόρες (91' Ογιαρθάμπαλ), Μοράτα (54' Μορένο).