Ένα βήμα πριν τη στέψη ο Ολυμπιακός

Ενημερώθηκε: 05/04/17 - 22:11

Ο Ολυμπιακός πέρασε εύκολα 2-0 κι έκανε το 2/2 με τον Τάκη Λεμονή στον πάγκο του, ενώ βρίσκεται ένα βήμα από την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Καλή εικόνα είχε η ομάδα του Λεμονή( που έφτασε τις 100 νίκες) στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης. Στο πρώτο ημίχρονο οι Πειραιώτες ήταν το απόλυτο αφεντικό κι άνοιξαν το σκορ με τον Φορτούνη στο 20’, ενώ είχαν πολλές ευκαιρίες και για περισσότερα τέρματα.

Στο δεύτερο οι Φαίακες έπαιξαν πιο επιθετικά και για κάποια λεπτά ισορρόπησαν το παιχνίδι, όμως οι ερυθρόλευκοι «καθάρισαν» το τρίποντο με τυπικές διαδικασίες. Έπειτα από έξυπνη κάθετη του Ανσφαριφάρντ, ο Μάριν (ήταν σε θέση οφσάιντ) βγήκε απέναντι στον Κουτζαβασίλη και με πλασέ πέρασε την μπάλα από πάνω του διαμορφώνοντας το τελικό σκορ (77’).

Κέρκυρα (Μιχάλης Γρηγορίου): Κουτζαβασίλης, Βενέτης, Ζαραδούκας, Νίκιτς (86’ Ανδρεόπουλος), Ντιόγκο (81’ Γεωργακόπουλος), Ιωάννου, Σιόντης, Κόντος (76’ Επστάιν), Γεωργίου, Γκόμες, Τουράμ

Στον πάγκο: Αραμπατζής, Ζορμπάς, Σπίνουλας, Αντιλέχου

Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Καπίνο, Φιγκέιρας, Ντα Κόστα, Μποτία, Ντε λα Μπέγια, Ρομαό, Καμπιάσο (67’ Μάρτινς), Φορτούνης, Μάριν (82’ Τσόρι), Σεμπά, Καρντόσο (67’ Ανσαριφάρντ)

Στον πάγκο: Λεάλι, Ελιουνούσι, Ρέτσος, Ανδρούτσος