Επιτέλους νίκη για Ατρόμητο, "διπλό" ο Πλατανιάς στη Ριζούπολη

Ενημερώθηκε: 23/09/17 - 21:41

Την πρώτη του νίκη στη Σούπερ Λίγκα πανηγύρισε ο Ατρόμητος, που επικράτησε 3-0 της Λαμίας, στο δημοτικό στάδιο του Περιστερίου.

Οι Περιστεριώτες ήταν φοβεροί στο πρώτο 45λεπτο και σημείωσαν όλα τους τα τέρματα μέσα σε οκτώ λεπτά. Τον δρόμο προς τη νίκη άνοιξε ο Ουάρντα στο 27’ και αμέσως μετά την σέντρα, ο Μανούσος έκανε το 2-0 (28’). Ο ίδιος παίκτης στο 35’ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Διαδικαστικό χαρακτήρα είχε το δεύτερο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να παίζουν στο ρελαντί και να χάνουν ευκαιρίες για περισσότερα γκολ.

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Χατζηισαϊας, Ούμπιδες, Ουάρντα (78’ Ντάουντα), Ντιγκινί, Μάντσον (80’ Μπουσουλάτζιτς), Μανούσος, Κιβρακίδης, Βασιλακάκης, Γιαννούλης, Ρισβάνης (84’ Καρασαλίδης)

Στον πάγκο: Μίρκοβιτς, Βασιλείου, Οριόλ, Ζησόπουλος

Λαμία (Μπάμπης Τεννές): Παπαδόπουλος, Βασιλαντωνόπουλος, Βουό (63’ Φράγκος), Αναστασιάδης, Κουκόλης (37’ Παντελιάδης), Ασίγκμπα, Όμο, Μπλάζιτς, Ακόστα (52’ Αναστασόπουλος), Πίτι, Βιάνα

Στον πάγκο: Πίτκας, Τσούκαλος, Κουτρουμάνος, Καραγιάννης

απολπλατ

Ο Πλατανιάς επικράτησε 1-0 του Απόλλωνα και στο πρωτάθλημα, λίγες ημέρες μετά τη νίκη του στα Χανιά και στο Κύπελλο και πήρε το πρώτο του "τρίποντο" στη φετινή σεζόν.

Ο Ενσικουλού πέτυχε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης στο 22’, ύστερα από ωραία κυκλοφορία της μπάλας.

Δύο δοκάρια είχαν οι γηπεδούχοι, με τον Καστιγιέχος (49’) και τον Παπάζογλου (54’), αλλά ουσιαστικά… παραδόθηκαν στον αντίπαλο μετά την αποβολή του Ντάσιου στο 67’ με δεύτερη κίτρινη.

Απόλλων Σμύρνης (Μάντζιος): Τσόβιτς, Ντάσιος, Κύργιας (57' Μενδρινός), Μπιζμίν, Βαλλιάνος, Κονέ, Κοντοές, Παπάζογλου, Σιατραβάνης (82' Μάατσι), Αλμπάνης (58' Μάατσεν), Καστιγέχος

Πλατανιάς (Παράσχος): Κοκκαλάς, Κρος (61' Στάμου), Στανισάβλιεβιτς, Κοροβέσης (83' Πατράλης), Στάθης, Σκαρντοβέλι, Πλιάτσικας, Πριντέτα, Ενσικουλού, Ντεβέσα (70' Δημούτσος), Μπούντνικ