EURO 2016: Ρουμανία-Ελβετία 1-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

Ενημερώθηκε: 15/06/16 - 20:55

Ισόπαλες με 1-1 αναδείχθηκαν Ρουμανία και Ελβετία, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής, του πρώτου ομίλου του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ποδοσφαίρου στη Γαλλία.

Το σκορ, άνοιξε με εύστοχο χτύπημα πέναλτυ στο 20' ο Στάνκου, κόντρα στην ροή του αγώνα, καθώς οι Ελβετοί είχαν ήδη χάσει αρκετές ευκαιρίες για να βρεθούν μπροστά στο σκορ.

Η ομάδα του Πέτκοβιτς απάντησε στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 56ο λεπτό, με τον Μεχμέντι να πιάνει ένα πολύ δυνατό σουτ και να φέρνει το παχνίδι στα ίσα.

Η Ελβετία έφτασε του 4 βαθμούς, ενώ οι Ρουμάνοι πήραν τον πρώτο τους στη διοργάνωση και την τελευταία αγωνιστική θα αγωνιστούν κόντρα στην Αλβανία.

Οι ενδεκάδες των δυο ομάδων:

Ρουμανία: Ταταρουσάνου, Ρατ, Κίρικες, Τσιπσίου, Πιντιλι, Τορχε, Κεσερού, Πρεπελίτα, Στάνκου, Γκριγκόρε, Σαπουνάρου

Ελβετία: Σόμερ, Λιχστάινερ, Σεφέροβιτς, Τσάκα, Μπεχράμι, Ροντρίγκεζ, Ντζεμαϊλί, Μεχμέντι, Ντζουρού, Σάαρ, Σακίρι