Εύκολα την ΑΕΚ, ο Ολυμπιακός (78-67)

Ενημερώθηκε: 27/11/16 - 00:13

Ο Ολυμπιακός έδειξε στην ΑΕΚ, πως έχει αρκετό δρόμο ακόμα μπροστά της, ώστε να μπορέσει να μπει "σφήνα", σε αυτόν και τον Παναθηναϊκό. Οι "ερυθρόλευκοι" επικράτησαν πολύ εύκολα της Ένωσης με 78-67, αφήνοντας πίσω τους, την εντός έδρας ήττα, από την Μακάμπι Τελ Αβίβ.

"Κλειδί" του παιχνιδιού ήταν η τρίτη περίοδος, καθώς στα τελευταία λεπτά της οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου αποφάσισαν να "καθαρίσουν" το ροζ φύλλο, κλείνοντάς το στο +19, ενώ η μέγιστη διαφορά που πήραν στο ματς ήταν το +21.

Στους 17 πόντους σταμάτησε ο Λοτζέσκι, με τους Μπιρτς (10 ριμπ.) και Πρίντεζη να είχαν από 12 πόντους ο καθένας και τον Σπανούλη να προσθέτει 10 πόντους και 9 ασίστ. Από την Ένωση ξεχώρισαν οι Ούκιτς και Σάκοτα με 14 πόντους, ωστόσο μοναδικό "μελανό" σημείο της αναμέτρησης ήταν ο τραυματισμός του Κώστα Βασιλειάδη περίπου ένα λεπτό πριν από τη λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 43-34, 65-46, 78-67