Football League: Αφεντικό της πόλης ο ΟΦΗ

Ενημερώθηκε: 04/12/17 - 20:43

Λίγες, μόλις, μέρες μετά τη μεγάλη πρόκριση στους "16" του Κυπέλλου, ο ΟΦΗ εντυπωσίασε και στο πρωτάθλημα, σαρώνοντας 4-2 τον Εργοτέλη στο Παγκρήτιο -στην αναμέτρηση που έριξε την αυλαία της 6ης αγωνιστικής στη Football League!

Δείχνοντας λοιπόν, ποιος είναι το αφεντικό στο Ηράκλειο, κάνοντας επίδειξη δύναμης απέναντι στον συντοπίτη, οι "ασπρόμαυροι" πάνε… φουριόζοι, όντας δεύτεροι, στα τρία σερί ντέρμπι που έχουν, πριν τελειώσει το 2017!

Το ερχόμενο Σάββατο υποδέχονται την Παναχαϊκή, στις 17 του μήνα φιλοξενούνται από τον Άρη, στο "Κλεάνθης Βικελίδης", και κατόπιν αντιμετωπίζουν τη Δόξα Δράμας, στο "Θ. Βαρδινογιάννης" (20/12). Ματς-φωτιά, εν ολίγοις, με φόντο, φυσικά, την άνοδο στη Σούπερ Λίγκα.

Πάντως, μόλις στο 11', οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Εντιαγέ! Τρία λεπτά αργότερα, ωστόσο, ήρθε η άμεση "απάντηση" των φιλοξενούμενων, με τον Κουσκουνά να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα.

Από εκεί και πέρα, μόνο μία ομάδα υπήρχε στο γήπεδο… Ο Μάρτος, στο 26', με πλασέ, ανέτρεψε το αποτέλεσμα και στο 32', ο Ορτέγκα έκανε το 1-3. Στο δεύτερο 45λεπτο, και στο 60ό λεπτό, ο Σταμόπουλος μείωσε σε 2-3, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς και πάλι, όμως, ο ΟΦΗ είχε την… απάντηση, όταν, στο 76', ο Όγκμποε διαμόρφωσε το τελικό 2-4!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Εργοτέλης (Τάκης Γκώνιας): Λαδάς, Μπάτζιος, Πάττας, Βογιατζής, Σταμόπουλος, Μπούζας, Μπουτσάκης, Έφορντ (61' Μαζουλουξής), Εντιαγιέ, Σταματάκος, Κάιπερς

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Μπολάκης, Κοιλιάρας, Ζιαμπάρης, Ποτουρίδης, Νάστος, Πουρτουλίδης (67' Ρούσσος), Λεάλ (79' Χαντί), Ορτέγκα, Μάρτος (61' Όγκμποε), Κουσκουνάς