Γερή...σφαλιάρα για Άρη

Ενημερώθηκε: 01/11/16 - 18:48

Ο Άρης, είδε στην Καρδίτσα, πως μόνο εύκολο δεν θα είναι η άνοδος στην Super League. Οι "κίτρινοι" δέχτηκαν δυνατό...χαστούκι από την Αναγέννηση Καρδίτσας, μένοντας στο 1-1, στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 1ης αγωνιστικής, της Football League.

Οι Θεσσαλονικείς είχαν την κατοχή και τον έλεγχο του ματς στο πρώτο ημίχρονο ωστόσο δεν μπορούσε να δημιουργήσει φάσεις στα αντίπαλα καρέ. Μια από τα ίδια και για την Αναγέννηση Καρδίτσας που περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο και έψαχνε το γκολ στην αντεπίθεση. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι σόκαραν την ομάδα του Αναστόπουλου με το ξεκίνημα της επανάληψης. Στο 48ο λεπτό, ο Διούδης ανέτρεψε τον Ντιατά και ο διαιτητής υπέδειξε το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Φέτσης, που νικήθηκε αρχικά από τον πορτιέρε του Άρη αλλά στην επαναφορά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αναγκασμένοι να ψάξουν αρχικά το γκολ της ισοφάρισης και στη συνέχεια να κυνηγήσουν την ανατροπή. Στο 53’ ο Κουτσόπουλος έδιωξε εντυπωσιακά το σουτ του Ίλιτς, ενώ η προσπάθεια του Σέρβου επτά λεπτά μετά σταμάτησε στα σώματα των αμυνομένων. Εν τέλει, ο Άρης κατάφερε να ισοφαρίσει και να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας με κεφαλιά του Ραούλ Μπράβο στο 70ο λεπτό, μετά από φάουλ του Τάτου.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, ο Αγροτικός Αστέρας έκανε… πάρτι (3-1) κόντρα στα Τρίκαλα στον Εύοσμο. Ο Γκότοβος στο 20’ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του με τον Φελίπε στο 60’ να κάνει το 2-0. Στο 79’ ο Δεινόπαππας έκανε το 3-0 και το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Κουσκουνάς, μειώνοντας σε 3-1.