Ισοπαλία μεταξύ ΠΑΟΚ και Ολυμπιακού στο ντέρμπι του χάντμπολ

Ενημερώθηκε: 30/09/17 - 22:26

Σε ένα φοβερό ματς, με τον Ολυμπιακό να έχει τον πρώτο λόγο, ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε πέντε λεπτά πριν το φινάλε και πήρε την ισοπαλία με 17-17.

Οι "ερυθρόλευκοι" πήραν από τα πρώτα λεπτά τα ηνία στο σκορ, με τον Βεσελίνοβιτς να ισοφαρίζει για πρώτη φορά στο ματς σε 10-10 στο 36’. Ο ΠΑΟΚ έφερε δύο φορές στα ίσα ισχνό προβάδισμα του Ολυμπιακού και πήρε τα ηνία στο 13-12, με το ματς να παίρνει φωτιά.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αλέξη Αλβανό, οι "ερυθρόλευκοι" έτρεξαν ένα σερί τεσσάρων γκολ, για το 16-13. Η απάντηση του ΠΑΟΚ ήρθε άμεσα, για το 16-15, ενώ ισοφάρισε σε 17-17 ένα λεπτό πριν το τελευταίο σφύριγμα του ματς.

ΠΑΟΚ- ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ 17-17
Τα πεντάλεπτα: 1-3, 1-4, 2-4, 3-5, 4-7, 6-9 (ημίχ.), 8-10, 10-10, 13-13, 13-15, 15-17, 17-17
ΠΑΟΚ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Αραμπατζής, Παλάσκας 4, Γουργούμης, Τσίλης 2, Καραγκιοζόπουλος, Γκρκ, Νικολαΐδης 2, Κοκώνης 2, Αποστόλου, Πετρίδης, Οικονόμου, Μαστορογιάννης, Πέγιοβιτς, Κυπραίος 2, Βεσελίνοβιτς 5, Κοτανίδης.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τσακνής, Κωστακίδης 2, Τζηράς 5, Καραμπουρνιώτης, Μισαηλίδης, Στουμπής, Ασβεστάς, Κανδύλας, Σανίκης 2, Αλβανός 7, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Χάλαρης.
Διαιτητές: Πατιός, Τσιάνας Δίλεπτα: 6-4 Πέναλτι: 2/3- 6/7