Κύπελλο Ελλάδος: Καθάρισαν... την πρόκριση Πανιώνιος και Λάρισα

Κύπελλο Ελλάδος: "Καθάρισαν" την πρόκριση Πανιώνιος και Λάρισα

Ενημερώθηκε: 21/12/17 - 17:35

Δυο λεπτά ήταν αρκετά για τον Πανιώνιο να πάρει από σήμερα μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης στα προημιτελικά του Κυπέλλου. Ο "Ιστορικός" με σκόρερ τους Γεσίλ (77') και Χατζισαφί (78') επικράτησαν με 2-0 του ΟΦΗ, στη Νέα Σμύρνη και "καθάρισαν" σε μεγάλο βαθμό, την υπόθεση πρόκριση.

Με δέκα ολοκλήρωσε το ματς ο Πανιώνιος, με τον Γεσίλ να αποβάλλεται στο φινάλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και να χάνει το ματς με την Κέρκυρα για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

"Φωνάζει" για πέναλτι στο 41’ ο ΟΦΗ για χέρι του Σιώπη, αλλά και για φάουλ στα όρια της περιοχής στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων σε σπρώξιμο του Γκιοατά στον Μάνο.

Πανιώνιος (Μιχάλης Γρηγορίου): Μπαντής, Βλάχος (66' Παπαγεωργίου), Μπανανά, Γκιοατά, Κόρμπος, Σιώπης (59' Γεσίλ), Μασούρας, Σαββίδης (71' Σαραμαντάς), Λάμπρου, Ντουρμισάι

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Δερμιτζάκης, Κομεσίδης, Ρούσσος, Ποτουρίδης, Μπολάκης, Παπατόλιος (66' Πορτουλίδης), Παπαστεριανός, Νάστος (89' Φαζός), Μάνος, Κουτσιανικούλης (89' Πλευράκης), Ογκμπόε

αελξα

Αγκαλιά με την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου βρίσκεται και η ΑΕΛ,που επικράτησε 3-0 της Ξάνθης (που είχε δοκάρι στο 16’) στην...λευκή "AEL FC Arena" στην πρώτη συνάντηση των δύο ομάδων και κρατάει στα χέρια της το εισιτήριο για τα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους, που απέδειξαν ότι βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση το τελευταίο χρονικό διάστημα, ήταν ο Θωμάς Ναζλίδης, ο οποίος τους πήρε από το χέρι με τα δύο τέρματα που σημείωσε.

Αρχικά, ευστόχησε σε πέναλτι στο 28’ και στο 32’ ο 30χρονος επιθετικός πήρε το… ριμπάουντ έπειτα από την απόκρουση του Ζίβκοβιτς στο σουτ του Αγκάνοβιτς και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 90’ ο Λεοζίνιο, ο οποίος ευνοήθηκε από τις κόντρες και πλάσαρε τον τερματοφύλακα της ακριτικής ομάδας.

ΑΕΛ (Ηλίας Φυντάνης): Θεοδωρόπουλος, Ρέντζας, Γκόλιας, Ζίζιτς, Γουάλας, Φατιόν, Λαγός, Αγκάνοβιτς (77' Περόνε), Ντέλετιτς (89' Λεοζίνιο), Κριζμάν (84' Μασούρας), Ναζλίδης

Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδη, Ντε Λούκας, Λουσέρο (61' Κάστρο), Μεχία, Κασάδο, Λισγάρας, Γέντρισεκ, Σβάρνας, Σιλά, Φασίδης (83' Κίκε)