Κύπελλο Ελλάδος: "Λύτρωση" για Ξάνθη, ξέσπασε ο Απόλλων

Ενημερώθηκε: 01/11/18 - 17:22

Η Ξάνθη φλέρταρε με τον πρόωρο αποκλεισμό, αλλά το γκολ του Κασάδο στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, της έδωσε τη νίκη (1-0) μέσα στην Κασσιόπη και πλέον η πρόκριση στη νοκ άουτ φάση του Κυπέλλου είναι στα δικά της χέρια!

Μοιρασμένο ήταν το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να είχαν κάποιες καλές στιγμές για να πάρουν το προβάδισμα, αλλά το 0-0 να μένει μέχρι τέλος. Στο δεύτερο μέρος, πέρασε ο Κασάδο στην αναμέτρηση, με τους φιλοξενούμενους να γίνονται ακόμη πιο απειλητικοί.

Όλα έδειχναν πως το ματς θα λήξει χωρίς τέρματα, αλλά ύστερα από εκτέλεση φάουλ του τερματοφύλακα Ζίβκοβιτς από το κέντρο, ο αριστερός μπακ των Ακριτών πήρε την κεφαλιά και παράλληλα έφερε τη… λύτρωση και τη νίκη (0-1).

απολλων παραλιμνι

Ο Απόλλων Σμύρνης ξέσπασε απέναντι στον Απόλλωνα Παραλιμνίου, με 5-0 στο γήπεδο της Ριζούπολης και πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στον όμιλο του Κυπέλλου Ελλάδος.

Σε τρελά κέφια ο Τόμας Μπεντινέλι, με τον Βραζιλιάνο να πετυχαίνει χατ τρικ (19’, 57’, 67’) με τους Ζοάο Πέδρο (67’) και Κοντογιαννόπουλο (73’) να ολοκληρώνουν την άνετη επικράτηση της ομάδας του Γιάννη Μαντζουράκη.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Απόλλων Σμύρνης: Βάσιτς, Βάρκας, Τζανετόπουλος, Βαφέας, Ρώσση, Γκονσάλες, Πέδρο, Μπεντινέλι, Ντεφεδερίκο, Ναδάλες, Γκάρος (61’ Μάντζιος).

Απόλλων Παραλιμνίου: Σαββίδης, Τριανταφύλλου, Κουτζαβασίλης, Μαυρομάτης, Τσαούσης, Τριανταφύλλου (14’ Δέντσας), Λιάρας, Κεχαγιάς, Παναγιωτίδης, Οκάν, Ζυγκερίδης.

Το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής:

Τρίκαλα-Αστέρας 0-1 (33' Φερνάντες)
Απόλλων Σμύρνης-Απόλλων Παραλιμνίου 5-0 (19’, 49’ πεν., 68’ Μπεντινέλι, 57΄Ζοάο Πέδρο, 73΄ Κοντογιαννόπουλος)