La Liga: Με άγχος η Μπαρτσελόνα (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 15/09/18 - 19:46

Η Μπαρτσελόνα, χρειάστηκε ένα τρίλεπτο-«φωτιά» στο δεύτερο ημίχρονο για να «γυρίσει» το ματς στο «Ανοέτα» και να φτάσει στη νίκη με 2-1 επί της Σοσιεδάδ, κάνοντας το τέσσερα στα τέσσερα στη φετινή La Liga.

Χρειάστηκε, βέβαια, να βρεθεί σε καταπληκτική μέρα και ο Τερ Στέγκεν, που ήταν φύλακας-άγγελος ουκ ολίγες φορές. Για τους Βάσκους, που έπαιξαν για πρώτη φορά φέτος εντός έδρας στο ανακαινισμένο γήπεδό τους, αυτή ήταν η δεύτερη ήττα μετά από τέσσερις αγώνες.

Στο 12’ και στην πρώτη επίσκεψη στα καρέ των «μπλαουγκράνα», οι Βάσκοι άνοιξε το σκορ με δυνατό μονοκόμματο σουτ του Ελουστόντο μέσα από την περιοχή. Οι γηπεδούχοι μετά το γκολ πήραν ακόμη μεγαλύτερη ψυχολογία και πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο.

Η Σοσιεδάδ τρεις φορές στην αντεπίθεση στο β' μέρος, έφτασε κοντά στο 2-0, αλλά απέτυχε και το… πλήρωσε. Οι Καταλανοί στο 63’ ισοφάρισαν με κοντινό βολέ του Σουάρες μετά από φάση διαρκείας στα καρέ των Βάσκων και τρία λεπτά αργότερα, έφεραν… τούμπα το ματς, επίσης σε φάση διαρκείας, με κεφαλιά του Ντεμπελέ, ο οποίος έκανε το 2-1.

Μετά το 75’, ο ρυθμός έπεσε, με τη Μπαρτσελόνα να κρατάει με σχετική ευκολία το αποτέλεσμα και τη Σοσιεδάδ να μην δείχνει να έχει ψυχικά αποθέματα για την ισοφάριση.