La Liga: Πιέζει για την τετράδα η Βιγιαρεάλ, 5-1 την Αθλέτικ Μπιλμπάο

Ενημερώθηκε: 13/05/23 - 21:38

Η Βιγιαρεάλ εκμεταλλεύθηκε το «στραβοπάτημα» της Σοσιεδάδ απέναντι στην Τζιρόνα (2-2) και, συντρίβοντας 5-1 την Αθλέτικ Μπιλμπάο στο «Θεράμικα», διατηρεί κάποιες ελπίδες για έξοδο στο Champions League της επόμενης περιόδου.

Η ομάδα του Κίκε Σετιέν προηγήθηκε στο 24΄ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπαένα και διπλασίασε τα τέρματά της στο 37΄ με τον Νίκολας Τζάκσον. Ο Σάνθετ μείωσε με πέναλτι στο φινάλε του ημιχρόνου για τους Βάσκους, αλλά το δεύτερο προσωπικό γκολ του Τζάκσον στο 50΄ απλοποίησε τα πράγματα για τους γηπεδούχους.

Το αυτογκόλ του Παρέδες στο 61΄ και άλλο ένα γκολ του Μπαένα στις καθυστερήσεις έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Βιγιαρεάλ, που μείωσε την απόσταση που τη χωρίζει από την τέταρτη θέση στους πέντε βαθμούς.