LIVE: AEK-Μπράγκα 2-4 (ΤΕΛΙΚΟ)

LIVE: AEK-Μπράγκα (19:55, Cosmote Sport3HD & thepressroom.gr)

Ενημερώθηκε: 03/12/20 - 21:57

Μετά την βαριά ήττα από την Ζόρια την προηγούμενη αγωνιστική, η ΑΕΚ θέλει μόνο το τρίποντο απέναντι στην Μπράγκα. Κι αυτό διότι η ομάδα του Μάσιμο Καρέρα και η Ζόρια έχουν από 3 βαθμούς ενώ Λέστερ και Μπράγκα, έχουν 10 και 7 αντίστοιχα.

Για να πάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση η Ενωση, καλείται ουσιαστικά να νικήσει και στα δύο επόμενα παιχνίδια της την Μπράγκα και τη Λέστερ στην Αγγλία) και η πορτογαλική ομάδα να μην επικρατήσει της Ζόρια, ώστε να προκριθεί στον επόμενο γύρο του Europa League.

Ο Καρέρα από την πλευρά του κατά τη διάρκεια της συνέντευξης Τύπου, τόνισε πως η ομάδα θα μπει αποφασισμένη για τη νίκη ενώ ο Αντρέ Σιμόες, από την πλευρά του δήλωσε πως οι «κιτρινόμαυροι» θέλουν να δώσουν μια απάντηση άμεσα, μετά την ήττα από τη Ζόρια.

ΑΕΚ
ΑΕΚ
1-4
Μπράγκα
Μπράγκα
  • 21:56

Η ΑΕΚ γνώρισε βαριά ήττα με 4-2 από την Μπράγκα στο ΟΑΚΑ, αποχαιρετώντας και μαθηματικά πλέον το Europa League. Άλλη μία κάκιστη εμφάνιση για την ομάδα του Καρέρα, παραδόθηκε άνευ όρων στις ορέξεις της Μπράγκα

• 21:56
    85'
    ΓΚΟΟΟΟΛ για την ΑΕΚ

Ο Βασιλαντωνόπουλος πιάνει ωραίο σουτ στην κίνηση, που κοντράρει και καταλήγει στα δίχτυα για να μειώσει η ΑΕΚ σε 4-2.

• 21:36
    83'
    Γκολ για τη Μπράγκα

Ο Γκαλένο με τρομερό βολέ από τα 25 μέτρα, δεν αφήνει κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Τσιντώτα για το 4-1!

• 21:35
    81'
    Μεγάλη ευκαιρία για τη Μπράγκα

Ο Εσγκάιο γύρισε στον Ρικάρντο Όρτα αλλά εξ επαφής δεν μπόρεσε να νικήσει τον Τσιντώτα

• 21:32
    78'
    Αλλαγή για την Μπράγκα

Νοβάις αντί Αντρέ Κάστρο

• 21:31
    77'
    Ευκαιρία για την ΑΕΚ!

Κεφαλιά του Χνιντ, μπλόκαρε ο Ματέους

• 21:29
    75'
    Αλλαγή για την ΑΕΚ

Λιβάι Γκαρσία αντί Μάνταλου

• 21:28
    73'

Από μία κίτρινη κάρτα σε Εσγκάιο, Φρανσέρζιο και Μάνταλο

• 21:23
    70'

Κίτρινη κάρτα στον Ινσούα, δεν παίζει την τελευταία αγωνιστική

• 21:22
    67'

Ο Τάνκοβιτς παίρνει το κοντρόλ, σκοράρει αλλά υποδεικνύεται σωστά σε θέση οφσάιντ

• 21:13
    60'
    Αλλαγές για την ΑΕΚ

Τάνκοβιτς και Ανσαριφάρντ μέσα, έξω οι Αλμπάνης και Ολιβέιρα

• 21:12
    58'

Κίτρινη κάρτα στον Βασιλαντωνόπουλο

• 21:12
    57'
    Αλλαγή για τη Μπράγκα

Όρτα αντί Μεδέιρος

• 21:08
    54'

«Φωνές» για πέναλτι από την ΑΕΚ σε πέσιμο του Γαλανόπουλου, αλλά ο Τορμένα έχει διώξει καθαρά την μπάλα

• 21:04
    51'

Καλό σουτ του Ολιβέιρα, περίπου ένα μέτρο εκτός

• 21:04
    50'

Κίτρινη κάρτα στον Αλ Μουσράτι

• 21:01
    48'

Ο Τορμένα κόβει τελευταία στιγμή τον Ολιβέιρα, πριν αυτός... εκτελέσει!

• 20:59
    Το 1-3 της Μπράγκα

• 20:59
    46'

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο

• 20:59
    46'
    Αλλαγή και για την Μπράγκα

Κάρμο αντί Βιάνα

• 20:58

Βασιλαντωνόπουλος αντί Μπακάκη

• 20:47

Η Μπράγκα βγάζει την τρομερή μεσοεπιθετική της ποιότητα και χτυπάει εκεί που πρέπει την ΑΕΚ που είναι... αδιάβαστη και έχει τραγικές αμυντικές αντιδράσεις

• 20:44

Η Μπράγκα προηγείται με 3-1 της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ και έχει τεράστιο προβάδισμα για να πάρει το τρίποντο και να εξασφαλίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση

• 20:41
    45'

Ο Γκαλένο για ακόμη μια φορά ταλαιπωρεί τον Μπακάκη, τον κάνει ό,τι θέλει και γυρίζει στον Όρτα που πιάνει αδύναμο πλασέ το οποίο δεν μπορεί να... βγάλει ο Τσιντώτας για το 3-1 της Μπράγκα

• 20:38
    Το γκολ του Ολιβέιρα

• 20:36

Απουσιάζει το κέντρο της ΑΕΚ σήμερα, χωρίς Σάκχοφ και Κρίστισιτς έχει μεγάλα κενά η Ένωση και οι Σιμόες, Γαλανόπουλος δεν μπορούν να κρατήσουν μπάλα και να βάλουν... φρένο στους αντιπάλους τους.

• 20:35
    39'
    Απειλεί η Μπράγκα

Ακόμη ένα πούλημα της μπάλας από τους γηπεδούχους, ο Παουλίνιο κάνει το σουτ από πολύ πλάγια αλλά η μπάλα καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτυών

• 20:33
    36'

Τρομερά γρήγορη κόντρα επίθεση των φιλοξενούμενων, ο Παουλίνιο το παρακάνει με τις ντρίμπλες και ο Νεντελτσιάρου παίρνει την κόντρα και απομακρύνει

• 20:31
    34'

Γύρισμα του Ινσούα, διώχνουν σε κόρνερ οι γηπεδούχοι, το οποίο περνά ανεκμετάλλευτο

• 20:30
    33'

Σουτ του Όρτα, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Τσιντώτας

• 20:29
    Η απίθανη φάση του Ολιβέιρα!

• 20:27
    31'
    ΓΚΟΟΟΟΛ για την ΑΕΚ!

Ο Τορμένα κάνει λανθασμένη πάσα προς τα πίσω, ο Ολιβέιρα αντιλαμβάνεται την πάσα και κλέβει την μπάλα, περνώντας τον Ματέους και σκοράροντας σε κενή εστία. Μειώνει σε 2-1 η ΑΕΚ και ξαναμπαίνει στο ματς!

• 20:26
    30'

Κίτρινη κάρτα στον Βιάνα.

• 20:24
    28'

Επικίνδυνο γύρισμα του Γκαλένο, δεν μπορεί να μπει στην πορεία της μπάλας ο Παουλίνιο και ο Τσιντώτας μπλοκάρει. Ο Γκαλένο είναι μόνιμη πηγή κινδύνων!

• 20:19
    Το δεύτερο τέρμα των Πορτογάλων

• 20:19
    22'
    Νέα φάση για την ΑΕΚ!

Εκτέλεση κόρνερ του Μάνταλου, ο Μάνταλος πιάνει την καρφωτή κεφαλιά αλλά ο Ματέους διώχνει με εντυπωσιακή επέμβαση σε κόρνερ.

• 20:16
    19'
    Απίστευτη χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ!

Ο Μάνταλος δίνει στον Αλμπάνη, ο οποίος γυρίζει στον αφύλαχτο Ολιβέιρα που σε κενή εστία και από το ένα μέτρο δεν μπορεί να βρει εστία και να σκοράρει! Απίστευτο κι όμως αληθινό...

• 20:12
    Το 0-1 της Μπράγκα...

• 20:12

Η ΑΕΚ δεν μπορεί να κρατήσει καθόλου την μπάλα στα πόδια της, να κοντρολάρει τον ρυθμό και να... παγώσει την αντίπαλό της που μπήκε με τα «μπούνια» και βρήκε δύο γκολ πριν το δεκάλεπτο!

• 20:09

Απίθανο ξεκίνημα της Μπράγκα, κάνει ό,τι θέλει την ΑΕΚ και παίρνει από νωρίς τεράστιο προβάδισμα για να κερδίσει το ματς και να προκριθεί

• 20:05
    9'
    Γκολ για την Μπράγκα!

Απίθανη προσπάθεια του Γκαλένο, που περνάει σαν... σταματημένο τον Μπακάκη που απλά τον κοίταζε, η παράλληλη σέντρα του πέρασε κάτω από τα πόδια του Τσιντώτα και ο Εσγκάιο σχεδόν πάνω από την γραμμή σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0 της Μπράγκα πριν καν συμπληρωθεί το 10λεπτο!

• 20:05
    7'
    Γκολ για την Μπράγκα...

O Mεδέιρος κάνει τη σέντρα από τα αριστερά, ο Τορμένα κάνει αμαρκάριστος το πλασέ στην κίνηση και νικάει τον Τσιντώτα για το 1-0 των φιλοξενούμενων. Εξαιρετικό ξεκίνημα οι Πορτογάλοι!

• 20:02
    6'

Παράλληλο γύρισμα του Όρτα, προσπάθησε να απειλήσει με τακουνάκι ο Παουλίνιο αλλά δεν τα κατάφερε

• 20:01
    3'

Φάουλ σε καλό σημείο για την Μπράγκα. Πήγαν να βγάλουν κομπίνα οι Πορτογάλοι, κακή η πάσα του Μεδέιρος

• 19:56
    1'

• 19:55

Ενός λεπτού σιγή για τον Πάπα Μπούπα Ντιοπ στο ΟΑΚΑ

• 19:48

Διαιτητής ο Γκιόργκι Καμπάκοφ (Βουλγαρία), με βοηθούς τους Μάρτιν Μαργκαρίτοφ (Βουλγαρία), Ντιγιάν Βαλκόβ (Βουλγαρία), ενώ τέταρτος είναι ο Ιβάγιαλο Στογιάνοφ (Βουλγαρία).

• 19:48
    Μπράγκα (Κάρλος Καβαλιάλ):

Ματέους - Εσγκάιο, Βιάνα, Τορμένα, Σεκιέιρα - Αλ Μουσράτι, Αντρέ Κάστρο - Γκαλένο, Μεδέιρος, Ρικάρντο Όρτα - Παουλίνιο

Στον πάγκο οι Σα, Σάντος, Ζε Κάρλος, Νοβάις, Ρουίθ, Αντρέ Όρτα, Κάρμο, Φρανσέρζιο, Ραούλ Σίλβα, Ινφάντε, Γκιγιέρμε

• 19:48
    ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα):

Τσιντώτας - Μπακάκης, Χνιντ, Νεντελτσιάρου, Ινσούα - Σιμόες, Γαλανόπουλος, Μάνταλος - Αλμπάνης, Ολιβέιρα, Λιβάγια

Στον πάγκο οι Αθανασιάδης, Θεοχάρης, Λάτσι, Σβάρνας, Μιτάι, Βασιλαντωνόπουλος, Σαμπανάτζοβιτς, Μπότος, Λιβάι Γκαρσία, Ανσαριφάντ, Τάνκοβιτς, Μαχαίρας

• 19:47

Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δυο ομάδων...

• 19:43
    Θυμηθείτε τι συνέβη στο παιχνίδι της Πορτογαλίας

• 19:42

Στο μεταξύ τους παιχνίδι στην 1η αγωνιστική των ομίλων, η ΑΕΚ είχε ηττηθεί με το βαρύ 3-0 πληρώνοντας την αφέλεια των παικτών της (σσ. κυρίως του Ολιβέιρα) στο τελείωμα των φάσεων και τα λάθη του Λιβάγια που επέφεραν το δεύτερο και τρίτο γκολ

• 19:42

Η ΑΕΚ προέρχεται από την εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί του Αστέρα στην Τρίπολη, ενώ η Μπράγκα επικράτησε δύσκολα με 1-0 της Φαρένσε για το πρωτάθλημα.

• 19:42

Η ΑΕΚ έχει μόλις 3 βαθμούς, όσους και η Ζόρια που βρίσκεται στον... πάτο της βαθμολογίας. Στους 7 βαθμούς η Μπράγκα, η ΑΕΚ ψάχνει νίκη σήμερα και να μην κερδίσουν οι Πορτογάλοι την Ζόρια την τελευταία αγωνιστική για να προκριθούν! Σενάριο δύσκολο, αλλά όχι απίθανο! Στους 10 βαθμούς και στην κορυφή η Λέστερ, έχει εξασφαλίσει την πρόκριση.