LIVE: Απόλλων Σμύρνης-ΑΕΚ 3-4 (ΤΕΛΙΚΟ)

LIVE: Απόλλων Σμύρνης-ΑΕΚ (17:15, Novasports HD & thepressroom.gr)

Ενημερώθηκε: 13/12/20 - 19:10

Στη Ριζούπολη ο Απόλλων Σμύρνης υποδέχεται την ΑΕΚ. Η ομάδα του Γιώργου Παράσχου, η οποία προέρχεται από την σημαντική εκτός έδρας νίκη κόντρα στον ΟΦΗ, αναζητά βαθμούς προκειμένου να μπορέσει να ανέβει πιο ψηλά στη βαθμολογία και να απομακρυνθεί από τις χαμηλές θέσεις.

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία», θα παραταχτεί απέναντι στην Ένωση χωρίς τους τιμωρημένους Φατιόν και Μπεντινέλι, σ΄ αντίθεση με τον Μπρούσιτς που ξεπέρασε τις ενοχλήσεις που αντιμετώπιζε και συμπεριλήφθηκε στην αποστολή.

Από την πλευρά της η ομάδα του Μάσιμο Καρέρα, που μετά τις δύο ήττες από Παναθηναϊκό και Λέστερ θέλει να επιστρέψει στις νίκες, θα αγωνιστεί απέναντι στους «κυανόλευκους» χωρίς τους τραυματίες Νεντελτσεάρου, Τσιγκρίνσκι, αλλά και τους Βασιλαντωνόπουλο, Αλμπάνη που έμειναν εκτός αποστολής. Αντίθετα σε αυτή συμπεριλήφθηκαν οι Μπακάκης, Λόπες και Λιβάια.

Απόλλων Σμύρνης
3-4
ΑΕΚ
ΑΕΚ
  • 19:10

Η Ένωση αγχώθηκε αρκετά και έδωσε πολλά δικαιώματα στους γηπεδούχους, αφού ήταν ευάλωτη αμυντικά

• 19:07
    95'
    Πέναλτι για τον Απόλλωνα

Απίστευτα πράγματα στο φινάλε του αγώνα..

• 19:07
    94'
    ΓΚΟΟΟΟΛ για τον Απόλλωνα

Κεφαλιά του Μπαξεβανίδη από τη μικρή περιοχή, νίκησε τον Τσιντώτα και μείωσε σε 3-4.

• 19:03
    Το 2-3 του Απόλλωνα

• 19:02
    90'

Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων

• 19:02
    88'
    ΓΚΟΟΟΟΛ για την ΑΕΚ!

Ο Τάνκοβιτς έφυγε γρήγορα στην αντεπίθεση και σέρβιρε στον Ολιβέιρα, ο οποίος πλάσαρε σωστά τον Βέρχουλστ για το 2-4

• 18:41
    70'

Κίτρινη κάρτα στον Τάνκοβιτς

• 18:41
    69'
    Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ!

Ο Τάνκοβιτς σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά ο Βέρχουλστ έδιωξε εντυπωσιακά. Στην εξέλιξη της φάσης ο Σάκχοφ δεν κατάφερε να εκτελέσει από κοντά

• 18:41
    67'
    Αλλαγές για την ΑΕΚ

Γαλανόπουλος, Κρίστιτσιτς και Ολιβέιρα αντικαθιστούν Μάνταλο, Σιμόες και Ανσαριφάρντ

• 18:40
    66'

Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Τσαμπούρης πήρε την κεφαλιά κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τσιντώτα

• 18:40
    65'

Ο Μάνταλος βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Απόλλωνα, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει σε τετ-α-τετ τον Βέρχουλστ, αφού επιχείρησε να τον κρεμάσει

• 18:22
    46'

• 18:04

Η Ένωση ήλεγξε το ρυθμό στο πρώτο μέρος και είχε την κατοχή της μπάλας, ενώ επιθετικά ήταν αρκετά αποτελεσματική

• 18:04
    45'
    Τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η ΑΕΚ προηγείται 3-1 του Απόλλωνα

Δύο γκολ ο Ανσαριφάρντ (6', 25'), ένα ο Γκαρσία (19'). Στο 8' ισοφάρισε ο Φερνάντεθ για τον Απόλλωνα

• 18:03
    Το τρίτο γκολ της ΑΕΚ με τον Ανσαριφάρντ

• 17:54
    39'

Σουτ του Κολ έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ. Πρώτη ευκαιρία του Απόλλωνα μετά το γκολ

• 17:46
    25'

Καταπληκτικό τέρμα από τον Ανσαριφάρντ, ο οποίος σούταρε με δύναμη έξω από την περιοχή κι έστειλε την μπάλα στη γωνία της εστίας του Βέρχουλστ

• 17:45
    19'
    ΓΚΟΛΑΡΑ για την ΑΕΚ!

Με απευθείας εκτέλεση κόρνερ, ο Γκαρσία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βέρχουλστ! Απίστευτο γκολ από τον 23χρονο ποδοσφαιριστή

• 17:33
    17'

Κόρνερ για την ΑΕΚ, που πιέζει

• 17:31
    13'

Ο Λιβάι Γκαρσία έκανε εξαιρετική ατομική προσπάθεια, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε, αλλά ο Βέρχουλστ έδιωξε εντυπωσιακά

• 17:27

Κάκιστη η αμυντική αντίδραση των παικτών της Ένωσης στη φάση του γκολ των γηπεδούχων

• 17:25
    8'
    ΓΚΟΟΟΟΟΛ ο Απόλλων!

Άμεση απάντηση από τους γηπεδούχους, με τον Μαρκ Φερνάντεθ να σκοράρει με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι

• 17:24
    6'

Στην πρώτη ευκαιρία της στο ματς, ο Ανσαριφάρντ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Απόλλωνα με προβολή μετά από γύρισμα του Μιτάι

• 17:19
    4'

Χωρίς κάτι σημαντικό στα πρώτα λεπτά

• 17:17
    1'

Ξεκίνησε το ματς, η ΑΕΚ πήρε τη σέντρα

• 17:12
    Απόλλων Σμύρνης (Γιώργος Παράσχος):

Βέρχουλστ, Χουχούμης, Λισγάρας, Ντομίνγκες, Μπαξεβανίδης, Κολ, Ιωαννίδης, Σλίβκα, Μ. Φερνάντεθ, Τσαμπούρης, Κιτόκο

Στον πάγκο για τον Απόλλωνα οι Γιαννακόπουλος, Μπρούτσιτς, Λαγός, Ρώσση, Τσιλούλης, Μουνιέ, Ντάουτα, Βίτλης, Καραγκούνης

• 17:12
    ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα):

Τσιντώτας, Παουλίνιο, Μιτάι, Χνιντ, Σβάρνας, Σιμόες, Σάκχοφ, Μάνταλος, Γκαρσία, Λιβάγια, Ανσαριφάρντ

Στον πάγκο για την ΑΕΚ οι Αθανασίάδης, Μπακάκης, Λάτσι, Ινσούα, Κρίστιτσιτς, Γαλανόπουλος, Τάνκοβιτς, Ολιβέιρα, Μαχαίρας

• 17:07

Ο Απόλλων Σμύρνης έφυγε με το διπλό (0-2) από την έδρα του ΟΦΗ και επανήλθε στις νίκες μετά από 8 αγωνιστικές

• 17:07

Η ΑΕΚ ηττήθηκε 1-2 εντός έδρας στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, ενώ την Πέμπτη έχασε 2-0 στην έδρα της Λέστερ