LIVE: Αστέρας Τρίπολης-ΑΕΚ 1-2 (ΤΕΛΙΚΟ)

LIVE: Αστέρας Τρίπολης-ΑΕΚ (19:30, Novasports 1HD & thepressroom.gr)

Ενημερώθηκε: 29/11/20 - 21:51

Η ΑΕΚ έβγαλε σήμερα «αντίδραση» μετά την πανωλεθρία, πριν από τρεις ημέρες, από την Ζόρια στο Europa League και πήρε ένα μεγάλο διπλό στην Τρίπολη από τον Αστέρα τον οποίο νίκησε με 2-1. Μάρκο Λιβάγια και Καρίμ Ανσαριφάρντ οι σκόρερ για την «Ένωση» και Χερόνιμο Μπαράλες για τους γηπεδούχους.

Αστέρας Τρίπολης
1-2
ΑΕΚ
ΑΕΚ
  • 21:23
    91'

Κίτρινη κάρτα στον Κρίστισιτς

• 21:23
    90'

4 λεπτά οι καθυστερήσεις

• 21:21
    90'
    Αλλαγή για την ΑΕΚ

Χνιντ αντί Μάνταλου

• 21:20

Προσπαθεί να δημιουργήσει και να απειλήσει ο Αστέρας, αμύνεται καλά η ΑΕΚ. 89 λεπτά έχουμε παίξει στο ματς

• 21:17
    84'
    Αλλαγές για τον Αστέρα

Ιγκλέσιας και Τιλίκα αντί Βαλιέντε και Κρέσπι

• 21:16
    82'
    Μεγάλη φάση για τον Αστέρα

Ο Άλβαρες κάνει τη σέντρα, Γκόμες και Ινσούα συγκρούονται στον αέρα με την μπάλα να καταλήγει στον Κρέσπι που έκανε το σουτ υπό πολύ καλές προϋποθέσεις μέσα από την περιοχή, αλλά ήταν παντελώς άστοχο

• 21:11

Έχει ανέβει πολύ ψηλά στο γήπεδο ο Αστέρας με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να βρίσκουν συνεχώς χώρους για να τελειώσουν με τρίτο γκολ το ματς

• 21:10
    79'

Σιμόες αντί Τάνκοβιτς

• 21:10
    78'

Ο Ολιβέιρα σκοράρει σε τετ-α-τετ με τον Παπαδόπουλο, αλλά το τέρμα του δεν θα μετρήσει καθώς ήταν εκτεθειμένος

• 21:09
    77'
    Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ!

Ο Τάνκοβιτς μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή και έπελεξε να τελειώσει μόνος του την φάση από πολύ πλάγια! Έπρεπε να γυρίσει σε έναν εκ των Ολιβέιρα ή Μάνταλου που ήταν ολομόναχοι!

• 21:07
    75'

Ατομική προσπάθεια και σουτ του Ολιβέιρα, πάνω στον Παπαδόπουλο που μποκάρει

• 21:04
    Η γκολάρα του Ανσαριφάρντ

• 21:03
    71'

Ολιβέιρα αντί Ανσαριφάρντ

• 21:03
    71'
    Φάση για την ΑΕΚ!

Ο Τάνκοβιτς μπήκε στην περιοχή, δεν είχε καλή ισορροπία και το τσιμπητό πλασέ που επιχείρησε κατέληξε πάνω στον Παπαδόπουλο.

• 21:03
    63'
    Απίθανη φάση για τον Αστέρα!

Κεραυνός του Άλβαρες από τα 35 και πλέον μέτρα, περνάει δίπλα από το αριστερό... παραθυράκι της εστίας του Τσιντώτα! Αν έμπαινε αυτό το γκολ θα ήταν το highlight της αγωνιστικής, ίσως και του πρωταθλήματος έως τώρα

• 20:54
    62'

Ο Τσιγκρίνσκι προλαβαίνει και διώχνει με κεφαλιά-ψαράκι προ του Μπαράλες

• 20:53
    58'
    ΓΚΟΟΟΟΟΛ για την ΑΕΚ!

Ο Λιβάγια έκανε υπέροχη αλλαγή παιχνιδιού βλέποντας την κίνηση του Βασιλαντωνόπουλου, αυτός γύρισε στον Σάκχοφ, ο οποίος με την μία έδωσε γλυκά στον Ανσαριφάρντ και αυτός με τρομερό πλασέ με το αριστερό, έστειλε την μπάλα στο δεξί παραθυράκι της εστίας του Παπαδόπουλου που δεν μπορούσε να αντιδράσει και απλά παρακολουθούσε την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του

• 20:44
    52'

Άλλη μια φορά οι παίκτες της ΑΕΚ κυκλοφορούν υπέροχα την μπάλα, ο Βασιλαντωνόπουλος σουτάρει και η μπάλα κοντράρει, φτάνει στον Μάνταλο που δεν είχε καλή ισορροπία στο σώμα του και έχασε τον έλεγχο της μπάλας

• 20:44
    50'

Ο Αλί Μπαμπά έκανε το κοντρόλ και το σουτ από τα όρια της περιοχής, όμως η μπάλα βρήκε στον Νεντσελτσιάρου και ενώ είχε πορεία προς την εστία

• 20:44
    49'

Εξαιρετική κάθετη του Μάνταλου στον Βασιλαντωνόπουλο, ο οποίος έκανε το γύρισμα αλλά ο Καστάνιο πρόλαβε να διώξει σε κόρνερ προ του Ανσαριφάρντ. Σε θέση οφσάιντ υποδείχθηκε ο Βασιλαντωνόπουλος, ίσως και να μην ήταν...by Γιώργος Τσανά

• 20:40
    47'

Σέντρα του Λιβάγια, παίρνει περίεργη τροχιά η μπάλα και καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι

• 20:37
    46'

• 20:22
    45'

Αστέρας Τρίπολης και ΑΕΚ πάνε στο ημίχρονο με το σκορ στο 1-1. Εξαιρετική εμφάνσιη από την ΑΕΚ, παίζει ωραίο ποδόσφαιρο, βγάζει συνεργασίες και φάσεις αλλά έχει τελειώσει σωστά μόλις μία από αυτές, με τον Λιβάγια στο 13ο λεπτό. Μία τελική στο πρώτο μέρος χρειάστηκε ο Αστέρας, με τον Μπαράλες να παίρνει... σβάρνα τον Τσιγκρίνσκι και να ισοφαρίζει με κεφαλιά στο 44', πετυχαίνοντας το 6ο του γκολ στο πρωτάθλημα

• 20:22
    45'

Ο Σουάρες έκανε το τάκλιν και έκοψε τον Μάνταλο, ο οποίος δεν πρόλαβε να... φρενάρει και πάτησε άθελά του τον αντίπαλό του στο γόνατο! Νομίζω πως θα έπρεπε να τσεκάρουν τη φάση στο VAR, παρότι δεν το θέλει ο Μάνταλος πατάει τον αντίπαλό του με τις τάπες στο γόνατο. Ούτε κίτρινη πάντως δεν δόθηκε από τον διαιτητή Παπαδόπουλο

• 20:19
    45'

Φεύγει ταχύτατα στην κόντρα ο Αστέρας, ο Γκόμεθ κάνει κακή τελική επιλογή και η ομάδα του χάνει την ευκαιρία να απειλήσει

• 20:18
    44'
    ΓΚΟΟΟΟΛ για τον Αστέρα!

Εξαιρετική σέντρα του Σίτο, ο Μπαράλες πατάει γερά και νικάει στον αέρα τον Τσιγκρίνσκι, στέλνοντας την μπάλα με καρφωτή κεφαλιά στα δίχτυα του Τσιντώτα που δεν μπορούσε να αντιδράσει! 1-1 ο Αστέρας Τρίπολης κόντρα στην ΑΕΚ, λίγο πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου

• 20:18
    42'

Υπέροχο τακουνάκι του Τάνκοβιτς, Ανσαριφάρντ και Μάνταλος παίζουν το ένα-δύο, παρεμβαίνει ο Σουάρεθ με τάκλιν και λίγο έλειψε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του αλλά ο Παπαδόπουλος έδιωξε με το πόδι. Στην εξέλιξη της φάσης, η μπάλα στρώθηκε στον Ινσούα που έκανε το διαγώνιο σουτ, με τον Παπαδόπουλου να διώχνει στην κλειστή του γωνία σε κόρνερ

• 20:13
    39'

Μαγική ντρίμπλα του Τάνκοβιτς στον Σίτο, στη συνέχεια θα κερδίσει και το φάουλ παράλληλα με την περιοχή του Αστέρα και από τα δεξιά όπως κάνει επίθεση η ΑΕΚ

• 20:07

Δέκα λεπτά ακόμη στην Τρίπολη, η ΑΕΚ συνεχίζει να προηγείται του Αστέρα με 1-0 χάρη στο γκολ του Λιβάγια στο 13ο λεπτό

• 20:04
    Το γκολ της ΑΕΚ

• 20:04
    32'

Κίτρινη κάρτα στον Ινσούα

• 19:59
    24'

Πολύ καλό σουτ του Τάνκοβιτς από τα 25 μέτρα, λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Παπαδόπουλου!

• 19:54

Πολύ καλό πρώτο εικοσάλεπτο για την ΑΕΚ, η οποία δείχνει πως της ταιριάζει το 4-2-3-1 σε σχέση με το 3-5-2 και είναι σαφώς πιο λειτουργικό με βάση και τους ποδοσφαιριστές που έχει. Εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας, αρκετοί συνδυασμοί, ενώ στην κυκλοφορία και στη δημιουργία παιχνιδιού συμμετέχουν οι Ινσούα-Βασιλαντωνόπουλος. Μεγάλο ρόλο για την εικόνα της ΑΕΚ παίζει και η επιστροφή του Μάνταλου στην ενδεκάδα

• 19:54
    17'

Εξαιρετική ανάπτυξη και πάλι από την ΑΕΚ, κακή η παράλληλη σέντρα του Ινσούα. Στη συνέχεια, Σάκχοφ και Λιβάγια έπαιξαν το ένα-δύο αλλά ούτε το γύρισμα του πρώτου ήταν καλό...

• 19:47
    13'
    ΓΚΟΟΟΟΛ για την ΑΕΚ!

Ο Βασιλαντωνόπουλος άνοιξε για τον Σάκχοφ, ο οποίος έσκαψε στον Τάνκοβιτς που βρήκε ίσα ίσα με το κεφάλι την μπάλα για να στρωθεί στον Λιβάγια, ο οποίος με τρομερό σουτ στην κίνηση δεν αφήνει κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Παπαδόπουλο!

• 19:36
    4'

Ταχύτατη αντεπίθεση του Αστέρα, ο Κρέσπι κερδίζει το κόρνερ από τον Μάνταλο.

• 19:35

Μπαίνει πολύ δυνατά στο παιχνίδι η ΑΕΚ και ψάχνει εξ αρχής το γρήγορο γκολ

• 19:35
    2'

Ο Ανσαριφάρντ έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή, έπιασε το σουτ αλλά ο Σουάρεθ έδιωξε πάνω στη γραμμή

• 19:34
    1'

• 19:24

Δυσάρεστα νέα έρχονται από τη Σενεγάλη, αφού ο πρώην χαφ της ΑΕΚ Πάπε Μπούμπα Ντιοπ έφυγε από τη ζωή στα 42 του χρόνια, αφού νικήθηκε από χρόνια ασθένεια. Περισσότερα εδώ.

• 19:23

Διαιτητής είναι ο Παπαδόπουλος (Μακεδονίας), VAR ο Γκορτσίλας (Μακεδονίας) και AVAR ο Μωϋσιάδης (Ηπείρου)

• 19:23
    ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα):

Τσιντώντας - Βασιλαντωνόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Νεντσελτσιάρου, Ινσούα - Σάκχοφ, Κρίστισιτς - Λιβάγια, Μάνταλος, Τάνκοβιτς - Ανσαριφάρντ

Στον πάγκο οι Αθανασιάδης, Μπακάκης, Σβάρνας, Χνιντ, Σιμόες, Γαλανόπουλος, Αλμπάνης, Ολιβέιρα και Μαχαίρας.

• 19:22
    Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς):

Παπαδόπουλος - Κώτσιρας, Άλβαρες, Σουάρεθ, Καστάνιο - Μπόρχα Φερνάντεθ, Βαλιέντε - Σίτο, Γκόμες, Κρέσπι - Μπαράλες

Στον πάγκο οι Τσιφτσής, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Ριέρα, Αλί Μπαμπά, Γκαρθία, Πασαλίδης, Τασουλής, Τιλίκα

• 19:21

Πάμε να δούμε σιγά-σιγά τις ενδεκάδες των δύο ομάδων...

• 19:21

Τέσσερις αγωνιστικές αήττητη η ΑΕΚ, προέρχεται από το 4-1 επί της ΑΕΛ την περασμένη αγωνιστική. Ωστόσο, το κλίμα δεν είναι και το καλύτερο δυνατό αφού μεσοβδόμαδα η Ένωση ηττήθηκε με το βαρύ 3-0 από την Ζόρια στο ΟΑΚΑ για την 4η αγωνιστική του Europa League και πλέον έχει ελάχιστες πιθανότητες πρόκρισης στην επόμενη φάση!

• 19:21

Ο Αστέρας Τρίπολης προέρχεται από το εντός έδρας 0-0 με τον Απόλλωνα Σμύρνης την περασμένη Τετάρτη, στο εξ αναβολής ματς για την 3η αγωνιστική. Μάλιστα, οι Αρκάδες τρέχουν μεγάλο αήττητο εντός έδρας σερί, έχοντας να χάσουν 13 αγώνες και συγκεκριμένα από τον περσινό Δεκέμβριο

• 19:21

Στην 4η θέση με 16 βαθμούς η ΑΕΚ, θέλει τη νίκη για να προσπεράσει τον Άρη και να ανέβει τρίτη. Στους 12 βαθμούς ο Αστέρας Τρίπολης, είναι 6ος και με έναν βαθμό πιάνει τον Ατρόμητο, ενώ με πιθανό τρίποντο τον ξεπερνάε