LIVE: Βραζιλία-Μεξικό 2-0 (ΤΕΛΙΚΟ)

LIVE: Βραζιλία-Μεξικό 0-0 (συνεχής ενημέρωση)

Ενημερώθηκε: 02/07/18 - 18:53

Μουντιάλ 2018: Η Βραζιλία αντιμετωπίζει στη Σαμάρα, το Μεξικό, σε ένα από τα πιο ενδιαφέροντα ζευγάρια, της φάσης των "16" του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Ρωσίας.

Η «Σελεσάο» θα παραταχθεί χωρίς τον Μαρσέλο, που μετά τον σπασμό που είχε στη σπονδυλική στήλη θα μείνει στον πάγκο και στη θέση του στο αριστερό άκρο της άμυνας θα βρεθεί ο Φελίπε Λουίς.

Ο Ντανίλο είναι ετοιμοπόλεμος, αλλά το πιθανότερο είναι ο Φάγκνερ να διατηρηθεί ως δεξί μπακ από τον Τιτέ, που δεν αναμένεται να έχει άλλες αλλαγές. Μεγάλος απών για την «Ελ Τρι» θα είναι ο Έκτορ Μορένο, που είναι τιμωρημένος και θα αντικατασταθεί στο κέντρο άμυνας από τον Ούγκο Αγιάλα.

Οι Κασεμίρο, Κουτίνιο και Νεϊμάρ είναι στο όριο τιμωρίας λόγω καρτών, ενώ σε ανάλογη θέση είναι στον αντίποδα οι Ερέρα, Γκαγιάρδο και Λαγιούν.

Βραζιλία
Βραζιλία
2-0
Μεξικό
Μεξικό
  • 18:53
    96'

Η Βραζιλία επικρατεί του Μεξικού με 2-0 και προκρίνεται στους "8¨του Μουντιάλ

• 18:46
    90'

Έξι τα λεπτά των καθυστερήσεων

• 18:45
    89'
    ΓΚΟΟΟΟΛ για τη Βραζιλία!

Σκόρερ ο Φιρμίνο ο οποίος δε δυσκολεύεται από κοντά να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα μετά την επέμβαση του Οτσόα στο τελείωμα του Νεϊμαρ

• 18:21
    65'
    Φάση για το Μεξικό

Το διαγώνιο σουτ του Λοσάνο, περνάει λίγο έξω!

• 18:21
    64'
    Μεγάλη ευκαιρία για τη Βραζιλία!

Ο Γουίλιαν έκανε το σουτ με τον Οτσόα να έχει και εδώ απάντηση.

• 18:21
    61'
    Φάση για τους "Αζτέκους"

Απαντά το Μεξικό με τον Βέλα να σουτάρει και τον Άλισον να στέλνει τη μπάλα σε κόρνερ

• 18:16
    59'
    Φάση για τη Βραζιλία

Ο Φάγκνερ έκανε το γύρισμα με τον Παουλίνιο να κάνει το πλασέ στην κίνηση και τον Οτσόα να έχει απάντηση

• 18:12
    55'

Κίτρινη για τον Ερέρα, ο οποίος χάνει το επόμενο ματς σε περίπτωση πρόκρισης του Μεξικού

• 18:08
    51'

Ο Γουίλιαν έκανε ωραία ενέργεια μέσα από την περιοχή και το γύρισμα, ο Ζεσούς δεν βρήκε την μπάλα αλλά ο Νεϊμάρ την έσπρωξε στην κενή εστία

• 18:06
    48'
    Ευκαιρία για τη Βραζιλία

Ο Κοουτίνιο μπήκε με διαγώνια κίνηση από δεξιά στην περιοχή του Μεξικού, έκανε το σουτ, ωστόσο ο Οτσόα είχε και εδώ απάντηση

• 18:03
    46'

Ξεκίνησε το β' μέρος

• 18:03
    46'
    Αλλαγή για το Μεξικό

Στη θέση του Μάρκεζ, ο Λαγιούν

• 17:50

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η κατάσταση άλλαξε, με την σελεσάο να καταφέρει να κλείσει τους σομπρέρος στα καρέ τους αλλά να μην βρίσκει το τέρμα που θα της οδηγούσε με το προβάδισμα στην ανάπαυλα

• 17:49

Παρότι δεν έχουν σημειωθεί τέρματα, ο ρυθμός του ματς στο πρώτο μέρος ήταν αρκετά καλός, με τις δύο ομάδες να μην παίζουν κλειστά και να κυνηγούν το γκολ. Το Μεξικό ήταν εκείνο που ως το 35' έδειχνε να πατά καλύτερα στο γήπεδο, με τη Βραζιλία ωστόσο να έχει τις σημαντικότερες ευκαιρίες στο παιχνίδι με τον Νεϊμάρ και τον Ζεσούς στο 25' και στο 33'.

• 17:48
    45'

Βραζιλία και Μεξικό πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0

• 17:43

Φτάσαμε στο 40' με το ρυθμό να έχει πέσει στα τελευταία λεπτά. Το Μεξικό πατά καλύτερα στο γήπεδο, ωστόσο η Βραζιλία είναι αυτή που έχει τις ευκαιρίες. Συνολικά ο ρυθμός του παιχνιδιού είναι αρκετά καλός, παρότι ως τώρα δεν έχουμε σκορ.

• 17:34
    33'
    Απειλεί ξανά η Βραζιλία

Ο Ζεσούς μπήκε από τα αριστερά έκανε το σουτ, ο Οτσόα απομάκρυνε με τη μπάλα να περνά από αρκετά σώματα πριν απομακρυνθεί από την μεξικανική περιοχή.

• 17:28
    27'
    Νέα φάση για τη Βραζιλία!

Φάση διαρκείας στην περιοχή του Μεξικού, με τον Γκαμπριέλ Ζεσούς να κάνει το σουτ στην κίνηση και τον Μάρκες να απομακρύνει τον κίνδυνο

• 17:28
    25'
    Μεγάλη φάση για τη Βραζιλία

Ο Νεϊμάρ χάζεψε τον Αλβαρες αλλά το πλασέ του πήγε πάνω στον Οτσόα που βγήκε γρήγορα και με τα δάχτυλα απέκρουσε

• 17:21
    20'

Εκπληκτικό ποδόσφαιρο προσφέρει το Μεξικό, στα πρώτα 20' της αναμέτρησης!

• 17:06
    Οι συνθέσεις των ομάδων

Βραζιλία (4-4-1-1): Άλισον – Βάγκνερ, Τιάγκο Σίλβα, Μιράντα, Φιλίπε Λουίς – Καζεμίρο, Παουλίνιο, Γουίλιαν, Νεϊμάρ – Κουτίνιο – Γκάμπριελ Ζέσους

Μεξικό (4-3-3): Οτσόα – Άλβαρες, Αγιάλα, Σαλσέδο, Γκαγιάρδο – Ερέρα, Γκουαρδάδο, Ράφα Μάρκες – Κάρλος Βέλα, Λοθάνο, Τσιτσαρίτο

• 17:06
    2'
    Φάση για το Μεξικό!

Κακή έξοδος του Άλισον... στρώνει τη μπάλα στον Λοσάνο, ο οποίος σουτάρει από κοντά και πλάγια θέση, με τον Μιράντα να βάζει το σώμα του και να σώζει!

• 17:05
    1'

Ξεκίνησε το ματς!

• 16:52

Η σημερινή είναι η πέμπτη συνάντηση των δύο ομάδων σε Μουντιάλ, με τη Βραζιλία να έχει τρεις νίκες και μία ισοπαλία χωρίς να έχει δεχτεί ούτε γκολ. Μάλιστα δεν έχει χάσει ποτέ από ομάδα της Κεντρικής ή Βόρειας Αμερικής σε Παγκόσμιο Κύπελλο.

• 16:52

Η μεν σελεσάο μπορεί να μην έχει εντυπωσιάσει ως τώρα αλλά παραμένει ισχυρό φαβορί για τον τίτλο, ενώ το δε Μεξικό παρότι τρόμαξε για να προκριθεί στο φινάλε έδειξε ικανή για το καλύτερο, αλλά και το χειρότερο.

• 16:52

Το παιχνίδι διεξάγεται στη Σαμάρα και είναι ο πέμπτος κατά σειρά αγώνας για τους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου.