LIVE: Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός 58-67 (ΤΕΛΙΚΟ)

LIVE: Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός (21:45, Novasports 2HD & thepressroom.gr)

Ενημερώθηκε: 19/12/18 - 00:06

Σε μία ακόμη double double βραδιά του Νίκολα Μιλουτίνοβ (18π., 14ρ., 8 κερδισμένα φάουλ), ο Ολυμπιακός έκανε ό,τι χρειαζόταν αμυντικά για να αποδράσει νικητής, 60-69, από το «Παλάου Μπλαουγκράνα» και να πλησιάσει την τετράδα.

Ο Σέρβος σέντερ έκανε ρεκόρ καριέρας όχι μόνο στα ριμπάουντ (12 ήταν η κορυφαία απόδοσή του), αλλά και στην αξιολόγηση, έχοντας 36 βαθμούς στο index (από τους 33 κόντρα στην Μπασκόνια στις 17/10).

Αν και επιθετικά δεν ήταν στην καλύτερη μέρα του, ο Ολυμπιακός καθήλωσε τους Καταλανούς χάρη στην υπεροχή του στα ριμπάουντ (25-37). Σπανούλης (14π., 4/9 τρίποντα) και Ουίλιαμς-Γκος (10π., 2/3 τρίποντα) έδιναν χαριστικές βολές από την περιφέρεια στην ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς, κάθε φορά που προσπάθησε να αντιδράσει.

Αυτή ήταν μία ακόμη μεγάλη νίκη εκτός έδρας φέτος, μετά από αυτές επί των Μπασκόνια, Κίμκι και Μπάγερν Μονάχου. Αποχώρησε στα μέσα της 3ης περιόδου με πόνους στη μέση ο Γιώργος Πρίντεζης, αλλά «έσφιξε τα δόντια» και επέστρεψε στο 36ο λεπτό.

Μετά τη 2η διαδοχική νίκη του και 8η σε 13 αγωνιστικές στη Euroleague, o Ολυμπιακός υποδέχεται την Γκραν Κανάρια, στο ΣΕΦ, την Πέμπτη (20/12, 21:00). Τα 15 λάθη είναι ο στατιστικός τομέας, ο οποίος προβληματίζει τον Μπλατ ενόψει της 14ης αγωνιστικής.

Αυτή ήταν η 4η διαδοχική ήττα της ισπανικής ομάδας που πλέον έχει ρεκόρ νικών ηττών 6-7. Κλαβέρ (13π.) και Οριόλα (10π.) προσπάθησαν να προβάλουν αντίσταση από πλευράς Μπάρτσα.

Στο μηδέν έμεινε ο Κρις Σίνγκλετον σε 29 λεπτά συμμετοχής, ενώ 2 πόντους είχε ο Αντε Τόμιτς σε 13 λεπτά. Αποδοκίμασαν τους παίκτες του Πέσιτς οι φίλαθλοι των γηπεδούχων με τη λήξη της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 30-32, 48-55, 60-69

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ

Μπαρτσελόνα
Μπαρτσελόνα
58-67
  • 23:39

Ο Ολυμπιακός φεύγει με ένα σπουδαίο διπλό από τη Βαρκελώνη.

• 23:37

58-67 με τον Κλαβέρ

• 23:29

56-65 με καλάθι του Οριόλα

• 23:04

41-52 με τρίποντο του Σπανούλη, από την κορυφή.

• 22:55

33-40 με φόλοου κάρφωμα του Μιλουτίνοφ.

• 22:35

Λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με τον Ολυμπιακό να προηγείται 32-30 της Μπαρτσελόνα.