LIVE: Μπορούσια Ντόρτμουντ-Μπάγερν Μονάχου 0-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

LIVE: Μπορούσια Ντόρτμουντ-Μπάγερν Μονάχου (19:30, Cosmote Sport 1HD & thepressroom.gr)

Ενημερώθηκε: 26/05/20 - 21:29

Ξεκάθαρο προβάδισμα τίτλου στη Bundesliga για τη Μπάγερν, που νίκησε 1-0 τη Ντόρτμουντ με το πολύ ωραίο «σκαφτό» του Κίμιχ στο 43’. Περισσότερα ΕΔΩ.

Μπορούσια Ντόρτμουντ
0-1
Μπάγερν Μονάχου
  • 21:24

Λήξη του παιχνιδιού με τη Μπάγερν να επικρατεί της Ντόρτμουντ με 1-0

• 21:19
    90'

Τρία λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις

• 21:15
    87'
    Αλλαγή για την Μπάγερν

Ο Μαρτίνεθ μπαίνει αντί του Γκνάμπρι

• 21:13
    85'
    Αλλαγές για τις δυο ομάδες

Μπόατενγκ έξω, Ερναντές μέσα για τη Μπάγερν. Βίτσελ αντί Νταχούντ για τη Ντόρτμουντ

• 21:13
    83'

Μεγάλη ευκαιρία για τη Μπάγερν να «κλειδώσει» τη νίκη, με το σουτ του Λεβαντόφσκι, αλλά η μπάλα σταματάει στο δεξί δοκάρι τη εστίας του Μπούρκι!

• 21:13
    81'

Πολύ καλή στιγμή για τη Ντόρτμουντ, με τον Νταχούντ να σουτάρει και τον Νόιερ να διώχνει σωτήρια τη μπάλα

• 21:10
    80'
    Αλλαγή για την Ντόρτμουντ

Γκέτσε στη θέση του Πίστσεκ

• 21:09
    78'

Ευκαιρία για τη Ντόρτμουντ, με τον Αζάρ, υποδεικνύεται οφσάιντ πάντως

• 21:04
    75'

Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Γκερέιρο, η μπάλα στην αγκαλιά του Νόιερ

• 21:03
    74'

Κίτρινη κάρτα στον Ντέιβις, για μαρκάρισμα πάνω στον Ρέινα

• 21:03
    73'

Πέρισιτς αντί του Κομάν

• 21:03
    72'
    Αναγκαστική αλλαγή για τη Ντόρτμουντ

Στη θεση του τραυματία Χάαλαντ ο Ρέινα

• 20:57
    67'

Κίτρινη κάρτα στον Νταχούντ

• 20:57
    65'

Κίτρινη κάρτα στον Μίλερ

• 20:53
    60'

Πολύ καλή ευκαιρία για τη Μπορούσια να ισοφαρίσει, με τον Χάαλαντ να σουτάρει μέσα από την περιοχή και τον Μπόατενγκ να πέφτει γυρισμένος με πλάτη, τη μπάλα να βρίσκει στο χέρι του, αλλά να καταλήγει κόρνερ!

• 20:45
    55'

Νέα πολύ καλή στιγμή των φιλοξενούμενων, για το 0-2, με τον Γκορέτσκα να σουτάρει και τον Μπίρκι να αποκρούει αυτή την φορά ασταθώς, αλλά με επιτυχία

• 20:34
    46'

• 20:18
    45'
    Hμίχρονο

Τέλος στο πρώτο μέρος, με την Μπάγερν να προηγείται με 1-0 της Μπορούσια Ντόρτμουντ, χάρη στο εκπληκτικό τέρμα του Τζόσουα Κίμιχ στο 43'!

• 20:15
    43'
    ΓΚΟΟΟΟΛ για την Μπάγερν!

Ο Κίμιχ κάνει ένα πολύ ωραίο «σκαφτό» σουτ και νικάει τον Μπίρκι που δεν μπορεί να βγάλει την μπάλα παρά την προσπάθειά του!

• 20:12
    40'

Καλή στιγμή για τους Βαυαρούς, με τον Γκορέτσκα να πιάνει ένα γεμάτο σουτ με το δεξί, αναγκάζοντας τον Μπίρκι να διώξει με γροθιές

• 20:11
    39'

Φοβερή ατομική ενέργεια του Ντέιβις, που περνάει τρεις αντίπαλους, μέσα στην περιοχή, αλλά τα... χαλάει στο τέλος, επιτρέποντας στον Χούμελς να τον κόψει εύκολα

• 19:54
    19'

Πολύ καλή ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους να ανοίξουν το σκορ, με τον Κομάν να γυρίζει στον Γκνάμπρι, εκείνον να καθυστερεί να σουτάρει και τον Πίστσεκ να διώχνει τελικά πάνω στη γραμμή

• 19:40
    8'

Πρώτο κόρνερ στο ματς, από δεξιά για τη Ντόρτμουντ, περνάει ανεκμετάλλευτο

• 19:40
    4'

Δεύτερη καλή φάση για τους γηπεδούχους, με τον Μπραντ να κάνει το σουτ από θέση μέσα αριστερά μετά το γύρισμα του Γκερέιρο, αλλά πάνω στον Νόιερ που μπλοκάρει εύκολα

• 19:39
    2'

Πρώτη καλή στιγμή στο ματς, για τη Ντόρτμουντ, με τον Νόιερ να βγαίνει, τον Χάαλαντ να πλασάρει κάτω από τα πόδια του, αλλά τον Μπόατενγκ να διώχνει τελικά προ της γραμμής

• 19:31
    1'

Αρχίζει ο αγώνας, με την Μπορούσια Ντόρτμουντ στη σέντρα

• 19:31

Όλα έτοιμα πλέον για την έναρξη της αναμέτρησης

• 19:31

Ενός λεπτού σιγή για τα θύματα του κορονοϊού

• 19:30

Ενώ οι βασικοί έχουν πάρει πλέον κι αυτοί θέση, μπαίνοντας ξεχωριστά και αποφεύγοντας φυσικά οποιαδήποτε χειραψία

• 19:30

Διαιτητής της αναμέτρησης έχει οριστεί ο Τομπίας Στίλερ ενώ χρέη VAR θα εκτελέσει ο Σάσα Στέγκεμαν

• 19:30

Νόιερ, Παβάρ, Μπόατενγκ, Αλάμπα, Ντέιβις, Κίμιχ, Γκορέτσκα, Κομάν, Γκνάμπρι, Μίλερ, Λεβαντόφσκι

Αναπληρωματικοί: Ούλραϊχ, Ερναντές, Μάι, Οντριοθόλα, Κιζάνς, Μαρτίνεθ, Πέρισιτς, Μπατίστα-Μάιερ και Ζίρκζε

• 19:29

Μπουρκί, Ακάντζι, Χούμελς, Πίστσεκ, Χακίμι, Γκερέιρο, Ντιλέινι, Νταχούντ, Μπραντ, Αζάρ, Χάαλαντ

Στον πάγκο: Χιτς, Ρέινα, Σάντσο, Βίτσελ, Μόρεϊ, Μπαλέρντι, Τσαν, Γκέτσε, Σμέλτσερ

• 19:29

Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες...

• 19:28

Ιδιαίτερη σημασία έχει και για τον Μάνουελ Νόιερ το σημερινό ντέρμπι, καθώς αυτό θα είναι το 400ο παιχνίδι του στην Bundesliga, με τον 34χρονο γκολκίπερ να γίνεται ο 68ος ποδοσφαιριστής που καταφέρνει τέτοια επίδοση

• 19:28

Στον αντίποδα, οι νταμπλούχοι Γερμανίας είναι εκείνοι με το καλύτερο εκτός έδρας ρεκόρ, με 9 νίκες, δύο ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες, ενώ με 80 γκολ έχουν την καλύτερη επίθεση σε όλη την Bundesliga. Επίδοση που συνιστά και ρεκόρ όλων των εποχών

• 19:28

Οι «κιτρινόμαυροι» διαθέτουν τον καλύτερο απολογισμό εντός έδρας, με 10 νίκες και καμία ήττα σε 13 ματς, αλλά και τη δεύτερη καλύτερη επίθεση στο πρωτάθλημα, με 74 τέρματα

• 19:28

Ωστόσο ακόμη μεγαλύτερα προβλήματα αντιμετωπίζει η φιλοξενούμενη ομάδα, καθώς εκτός των πλάνων του Χάνζι Φλικ είναι οι Φελίπε Κουτίνιο, Νίκλας Ζίλε, Τιάγκο Αλκάνταρα και Κορεντίν Τολισό

• 19:27

Από πλευράς απουσιών, στους μεν γηπεδούχους ο Λουσιέν Φαβρ δεν θα έχει στην διάθεσή του τους τραυματίες Μάρκο Ρόις, Ζαν Άξελ Ζαγκαντού και Νίκο Σουλτς.

• 19:27

Αμφότερες οι ομάδες είναι φορμαρισμένες, καθώς έχουν επιστρέψει με 2/2 μετά την διακοπή λόγω της πανδημίας. Στο περσινό αντίστοιχο ντέρμπι η Μπορούσια είχε επικρατήσει 3-2, αλλά στα δύο ματς που ακολούθησαν στο Μόναχο είχε διασυρθεί από τη Μπάγερν, χάνοντας με 5-0 και 4-0 αντίστοιχα!

• 19:27

Κρίσιμο, ίσως και καθοριστικό για την έκβαση της Bundesliga είναι το αποψινό Klassiker, καθώς οι Βαυαροί βρίσκονται στο +4 από τους δεύτερους Βεστφαλούς και σε περίπτωση νίκης ουσιαστικά θα... αγκαλιάσουν τον τίτλο! Αν όμως ηττηθούν έχουμε ξανά… ντέρμπι, καθώς η διαφορά θα μειωθεί στον πόντο.

• 19:27

Μαζί θα παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση της Μπορούσια Ντόρτμουντ με την Μπάγερν Μονάχου, για την 28η αγωνιστική της Bundesliga, στο «Σιγκνάλ Ιντούνα Παρκ».