LIVE: Παναθηναϊκός-ΑΕΚ 3-2 (ΤΕΛΙΚΟ)

LIVE: Παναθηναϊκός-ΑΕΚ (19:30, Novasports 1HD & thepressroom.gr)

Ενημερώθηκε: 10/11/19 - 21:31

Με μια απίθανη ανατροπή, ο Παναθηναϊκός επικράτησε της ΑΕΚ με 3-2 στο ΟΑΚΑ, στο μεγάλο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής της Super League. Διαβάστε περισσότερα ΕΔΩ.

Παναθηναϊκός
3-2
ΑΕΚ
ΑΕΚ
  • 21:28
    ΤΕΛΟΣ

Σε ένα εκπληκτικό ντέρμπι στο ΟΑΚΑ, ο Παναθηναϊκός πετυχαίνει την απόλυτη ανατροπή απέναντι στην ΑΕΚ, μετατρέποντας το 0-2 του ημιχρόνου σε θρίαμβο (3-2).

• 21:25

Φάουλ του Αλμπάνη στον Γιόχανσον, κερδισμένος χρόνος για τον Παναθηναϊκό. Ένα λεπτό ακόμα

• 21:24
    90'

Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος

• 21:24
    90'

Κίτρινη κάρτα στον Χατζηθεοδωρίδη

• 21:23

Τρομερή ανατροπή του Παναθηναϊκού, που βρέθηκε πίσω στο σκορ με δύο τέρματα και βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να αντιδράσει και να φέρει... τούμπα το ματς

• 21:23
    89'
    ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ ο Παναθηναϊκός!

Ο Ζαχίντ εκτελεί το κόρνερ και ο Κολοβέτσιος σκοράρει με ωραία κεφαλιά για την ανατροπή στο ΟΑΚΑ!

• 21:20
    86'
    Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό

Κολοβέτσιος αντί Χατζηγιοβάννη

• 21:18

Σπουδαίο ντέρμπι στο ΟΑΚΑ!

• 21:17
    82'
    Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ!

Ο Γιακουμάκης μπαίνει στην περιοχή και κάνει το σουτ, με τον Σένκεφελντ να βρίσκει λίγο την μπάλα και τον Διούδη να μπλοκάρει!

• 21:13
    80'
    Αλλαγή για την ΑΕΚ

Γιακουμάκης αντί του Βέρντε

• 21:11
    77'
    Τεράστια φάση για τον Παναθηναϊκό!

Ο Γιόχανσον βγήκε απέναντι από τον Μπάρκα από πλάγια θέση και δεξιά, αλλά το πλασέ του πέρασε άουτ!

• 21:07
    73'

Ολιβέιρα έξω, Αλμπάνης μέσα

• 21:05
    70'
    Τελικά... ΓΚΟΟΟΟΛ για τον Παναθηναϊκό!

Ο Χατζηγιοβάνης έκανε την ατομική ενέργεια από τα δεξιά, γύρισε στον Περέα και αυτός με πλασέ στην κίνηση ισοφάρισε! Μετράει κανονικά το γκολ!

• 21:03

Ο Γκεστράνιους μιλάει με τον VAR για να αποφασίσει

• 21:03
    70'

Ο Παναθηναϊκός σκοράρει με τον Περέα, αλλά το γκολ ακυρώνεται για οφσάιντ

• 21:01
    67'
    ΓΚΟΟΟΟΛ για τον Παναθηναϊκό!

Ο Μακέντα κάνει την ατομική ενέργεια από τα αριστερά και με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή μειώνει το σκορ για την ομάδα του! Νέο ενδιαφέρον στο ντέρμπι!

• 20:59
    65'
    Νέα φάση για την ΑΕΚ!

Ο Μάνταλος βρήκε τον Λιβάγια μέσα στην περιοχή, αυτός σούταρε από πλάγια δεξιά και ο Διούδης απέκρουσε.

• 20:58
    64'
    Ευκαιρία για την ΑΕΚ!

Ατομική ενέργεια του Ολιβέιρα από τα αριστερά και καλό σουτ αλλά άουτ η μπάλα

• 20:56
    62'

Σουτ του Μακέντα από το ημικύκλιο της περιοχής, είναι αδύναμο και περνάει άουτ

• 20:55
    62'

Κίτρινη κάρτα στον Σιμόες, για δυνατό μαρκάρισμα στον Χατζηθεοδωρίδη, με το γήπεδο να χειροκροτεί ειρωνικά την απόφαση του Γκεστρένιους

• 20:53
    60'

Κίτρινη κάρτα στον Σένκεφελντ για φάουλ πάνω στον Λιβάγια

• 20:50

Προσπαθεί να πάρει μέτρα στο γήπεδο ο Παναθηναϊκός αλλά η ΑΕΚ είναι πολύ καλά στημένη στην άμυνά της.

• 20:46
    52'

Η κεφαλιά του Ολιβέιρα βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Διούδη, ενώ στη συνεχεια της φάσης ο Βέρντερ απέτυχε να σκοράρει, αρχικά με τον Διούδη να αποκρούει με τα πόδια και στη συνέχεια σουτάροντας πάνω του

• 20:39
    46'

• 20:31

Παράσταση νίκης από την ΑΕΚ, μετά και το τέλος του πρώτου μισού της αναμέτρησης, η οποία την ώρα που ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε έστω και ανορθοδοξα να βρει τα πατήματά του και να επιστρέψει στο ματς, κατάφερε να βάλει και δεύτερο γκολ, εκμεταλλευόμενη την αδράνεια της αντίπαλης άμυνας με τον Ολιβέιρα και να οδηγήσει τον κόσμο σε χλιαρές αποδοκιμασίες...

• 20:21
    45'
    Ημίχρονο

Λήξη του πρώτου μέρους, με την ΕΚ να προηγείται του Παναθηναϊκού με 2-0.

• 20:19
    44'

Έκτελεση του κόρνερ, ο Ζαχίντ στρώνει στον Κουρμπέλη, που κάνει το πλασέ έξω από την περιοχή και στέλνει τη μπάλα άουτ

• 20:19
    41'

Σέντρα-σουτ του Γιόχανσον, η μπάλα πέρασε απευθείας άουτ

• 20:12
    36'
    ΓΚΟΟΟΟΛ για την ΑΕΚ!

Μετά την εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά και την κεφαλιά του Μάνταλου, ήρθε ο Ολιβέιρα στο δεύτερο δοκάρι για να στείλει τη μπάλα από κοντά στα δίχτυα του Διούδη!

• 20:11
    35'

Ο Ολιβέιρα βγήκε τετ α τετ με τον Διούδη, που αποκρούει εντυπωσιακά, ενω στην εξέλιξη της φάσης ο Σένκεφελντ παραχωρεί κόρνερ!

• 20:07
    31'
    Μεγάλη φάση για τον Παναθηναϊκό!

Σουτ του Χατζηγιοβανη, μετά από ατομική ενέργεια, καταλήγει στην αριστερή γωνία της εστίας του Μπάρκα και ακολούθως κόρνερ!

• 20:05
    30'

Φάουλ του Τσιγκίνσκι που τραβάει τη φανέλα του Μακέντα, αλλά δεν βλέπει την κίτρινη κάρτα

• 20:03
    27'

Σέντρα-σουτ του Χατζηγιοβάνη από αριστερά, ο Μακέντα μπήκε στην πορεία της μπάλας αλλά ο Μπάρκας την έδιωξε

• 20:02

Την ώρα που η ΑΕΚ ανέβασε μετά το πρώτο 15λεπτο κάπως την απόδοσή της, ενώ το πιο σημαντικό είναι ότι βρήκε το γκολ, έστω και κόντρα στη ροή του αγώνα, χάρη στην... βολίδα του Μπακακη!

• 20:02

Φτάσαμε στα μισά του πρώτου ημιχρόνου, όπου ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πιο δυνατά, πίεσε τον αντίπαλό του και είχε την κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως να βρει χώρους για να γίνει επικίνδυνος.

• 19:58
    24'

Κίτρινη κάρτα σε Ινσουα και Ολιβέιρα, που παραμένει πεσμένος στο έδαφος

• 19:58
    22'

Παρατεταμένο κράτημα της φανέλας του Ινσούα από τον Ολιβέιρα, που στη συνέχεια πέφτει κάτω από τον αντίπαλό του

• 19:53
    18'

Ο Μπακάκη εξαπολύει ένα άπιαστο σουτ από το ύψος της περιοχής και νικάει τον Διούδη, που νωρίτερα είχε διώξει την σέντρα του Βέρντε από δεξιά!

• 19:50
    15'

Σέντρα από αριστερά για τον Ολιβέιρα, που πέφτει και διαμαρτυρεται για πέναλτι από τον Γιόχανσον, αλλά ο Γκεστράνιους με τη βοήθεια του VAR δείχνει να συνεχιστεί το ματς

• 19:48
    12'

Κίτρινη κάρτα στον Πούγγουρα, για φάουλ πάνω στον Σιμόες

• 19:48
    11'

Γέμισμα του Χατζηγιοβάνη από αριστερά, νέο κόρνερ για τους γηπεδούχους από διώξιμο του Χουλτ, το οποίο περνάει ανεκμετάλλευτο

• 19:47
    8'
    Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό!

Γύρισμα του Ζαχίντ από αριστερά, η προβολή όμως του Μπουζουκη στο ύψος του πέναλτι, καταλήγει σε κόρνερ από παρέμβαση του Κρίστιτσιτς!

• 19:40

Παρά το γεγονός ότι η πρώτη ευκαιρία ανήκει στην ΑΕΚ, ο Παναθηναϊκός έχει μπει πιο δυνατά στο παιχνίδι.

• 19:38
    4'
    Φάση για την ΑΕΚ!

Ο Βέρντε βρέθηκε σε θέση μέσα δεξιά, αλλά το σουτ του πέρασε ψηλά άουτ

• 19:38
    2'

Σουτ του Δώνη, είναι συρτό και η μπάλα περνάει αουτ

• 19:34
    1'

• 19:30

Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων κάνουν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο μαζί με τους διαιτητές

• 19:30

Και ο ομοσπονδιακός προπονητής της Εθνικής μας, Τζον Φαν 'τ Σιπ, στα επίσημα του ΟΑΚΑ για να δει το ντέρμπι

• 19:28

Τώρα μπαίνουν στο γήπεδο οι αναπληρωματικοί του ΠΑΟ

• 19:25

Να θυμίσουμε ότι χρέη πρώτου προπονητή θα εκτελέσει ο βοηθός του Γιώργου Δώνη, Μάκης Αγγελίνας, λόγω της τιμωρίας του πρώτου

• 19:24

Λιγότερα από 10' απομένουν για την έναρξη του ντέρμπι ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ...

• 19:21

Διαιτητής της αναμέτρησης έχει οριστεί ο Ματίας Γκεστράνιους από την Φινλανδία και διαιτητής VAR ο Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος του Συνδέσμου Αρκαδίας

• 19:21
    ΑΕΚ (Νίκος Κωστένογλου)

Μπάρκας, Χουλτ, Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας, Μπακάκης, Σιμόες, Κρίστιτσιτς, Μάνταλος, Βέρντε, Λιβάγια

Στον πάγκο: Τσιντώντας, Παουλίνιο, Βασιλαντωνόπουλος, Σιμάο, Γιακουμάκης, Ντέλετιτς, Αλμπάνης

• 19:20
    Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης)

Διούδης, Γιόχανσον, Ινσούα, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Δώνης, Ζαχίντ, Χατζηγιοβάνης, Μπουζούκης, Κουρμπέλης, Μακέντα

Στον πάγκο: Ξενόπουλος, Κολοβέτσιος, Αποστολάκης, Χατζηθεοδωρίδης, Κολοβός, Περέα, Καμπετσής

• 19:20

Να θυμίσουμε τις ενδεκάδες των δυο ομάδων...

• 19:20

Οι παίκτες του ΠΑΟ και της ΑΕΚ αποχωρούν για τα αποδυτήρια και τις τελευταίες οδηγίες

• 19:04

Κάτι λιγότερο από 10.000 οι φίλαθλοι στις κερκίδες αυτή τη στιγμή

• 19:01

Περίπου 30 λεπτά πριν την έναρξη της μεγάλης αναμέτρησης, ο κόσμος είναι αυξημένος σε σχέση με πριν αλλά παραμένει λίγος.

• 19:01

Αποδοκιμασίες στους παίκτες της ΑΕΚ, που βγήκαν για ζέσταμα.

• 18:49

Μπήκε και ο Παναθηναϊκός για ζέσταμα με επευφημίες από τον κόσμο

• 18:47

Έχει παλμό στην εξέδρα αν και δεν έχει κόσμο μέχρι τώρα... Οι Οργανωμένοι, πάντως, αρχίζουν να τραγουδούν

• 18:43

Στον πάγκο: Τσιντώντας, Παουλίνιο, Βασιλαντωνόπουλος, Σιμάο, Γιακουμάκης, Ντέλετιτς, Αλμπάνης

• 18:43

Στον πάγκο: Ξενόπουλος, Κολοβέτσιος, Αποστολάκης, Χατζηθεοδωρίδης, Κολοβός, Περέα, Καμπετσής

• 18:42

Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες των δυο ομάδων...

• 18:20

Χωρίς προβλήματα έφτασαν στο ΟΑΚΑ, οι αποστολές των δυο ομάδων...

• 18:17

Μάλιστα εκτός έδρας η ΑΕΚ έχει να κερδίσει τον Παναθηναϊκό ως φιλοξενούμενη για το πρωτάθλημα 13 χρόνια! Συγκεκριμένα, από τις 23 Οκτωβρίου 2006, όταν είχε νικήσει με 2-1 στο ΟΑΚΑ με ανατροπή.

• 18:17

Συν τοις άλλοις, οι «κιτρινόμαυροι» ψάχνουν την πρώτη τους νίκη σε ντέρμπι μετά από δέκα αγώνες, καθώς η τελευταία φορά που κέρδισαν κάποιον εκ των Ολυμπιακού, ΠΑΟΚ ή Παναθηναϊκού ήταν την 1η Απριλίου του 2018, με το 3-0 απέναντι στο «τριφύλλι».

• 18:17

Από την άλλη, η «Ένωση» είδε ήδη χθες τον ΠΑΟΚ να νικά τον ΟΦΗ (0-1) και προκειμένου να μην αποσπαστεί ξανά και ο Ολυμπιακός (που υποδέχεται νωρίτερα τον Ατρόμητο), έχει ανάγκη τους τρεις βαθμούς.

• 18:16

Το κλίμα στα «πράσινα» αποδυτήρια είναι ιδιαίτερα καλό μετά την εμφάνιση στη Θεσσαλονίκη και άπαντες επιθυμούν να πάρουν ένα «τρίποντο», τον οποίο θα δώσει ώθηση στην ομάδα μετά τη διακοπή του πρωταθλήματος για τα παιχνίδια της προκριματικής φάσης του Euro 2020.

• 18:16

Από τότε που επέστρεψε η «Ένωση» στην πρώτη κατηγορία, σε τέσσερα ματς που έχουν γίνει με γηπεδούχο ομάδα το «τριφύλλι», υπάρχουν τέσσερις ισοπαλίες.

• 18:16

Οι «πράσινοι» μετρούν 13 ματς χωρίς νίκη σε μεγάλο ντέρμπι και θέλουν σήμερα να σπάσουν το αρνητικό σερί που έχει δημιουργηθεί από τις 28 Οκτωβρίου 2017, όταν είχαν επικρατήσει του Ολυμπιακού με γκολ του Βιγιαφάνιες.