Παναθηναϊκός-ΑΕΚ 3-2: Αυτή είναι μαχητική ψυχή!

Ενημερώθηκε: 10/11/19 - 21:40

Με μια εμφάνιση που έδειξε πως έχει δυνατότητες, αλλά παράλληλα φώτισε και το ένδοξο παρελθόν, ο Παναθηναϊκός ανέτρεψε το εις βάρος του 0-2 του ημιχρόνου και με αντεπίθεση διαρκείας επικράτησε με 3-2 της ΑΕΚ στο μεγάλο ντέρμπι του ΟΑΚΑ!

Η νίκη αυτή αποτελεί την πρώτη εντός έδρας επιτυχία για τους "πράσινους", αλλά και την πρώτη επικράτηση σε ντέρμπι μετά το 2017 και το 1-0 επί του Ολυμπιακού στο "Απόστολος Νικολαΐδης" της Λεωφόρου Αλεξάνδρας, με σκόρερ τον Βιγιαφάνες!

Η «Ένωση» βρέθηκε να προηγείται με δύο γκολ διαφορά πριν το ημίχρονο, από την «σουτάρα» του Μπακάκη και την προβολή του Ολιβέιρα, που είχε και δοκάρι στο 52’, ενώ έχασε μια μειρκές ακόμα ευκαιρίες για να «καθαρίσει» το ματς.

Ωστόσο, δεν το έκανε και το… πλήρωσε, αφού ο Μακέντα με «σόλο» μείωσε σε 2-1 στο 67', ενώ δύο από τις τρεις κινήσεις από τον πάγκο των «πράσινων» τους χάρισαν και το «τρίποντο». Με τον Περέα να… κάνει σεφτέ και να ισοφαρίζει στο 70’ και τον Κολοβέτσιο με κεφαλιά δύο λεπτά πριν τη λήξη να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα, μέσα σε μια... θερμή ατμόσφαιρα στο ΟΑΚΑ!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Ινσούα (46’ Χατζηθεοδωρίδης), Κουρμπέλης, Δώνης, Μπουζούκης (46’ Περέα), Ζαχίντ, Χατζηγιοβάνης (87’ Κολοβέτσιος), Μακέντα

ΑΕΚ (Νίκος Κωστένογλου): Μπάρκας, Μπακάκης, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Κρίστιτσιτς (46’ Σιμάο), Σιμόες, Βέρντε (80’ Γιακουμάκης), Λιβάγια, Μάνταλος, Ολιβέιρα (73’ Αλμπάνης)

Διαιτητής: Ματίας Γκεστράνιους (Φινλανδία)
Διαιτητής VAR: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας).