LIVE: Σεντ Γκάλεν-ΑΕΚ 0-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

LIVE: Σεντ Γκάλεν-ΑΕΚ (21:30, Cosmote Sport 2HD & thepressroom.gr)

Ενημερώθηκε: 25/09/20 - 00:16

Στα play off του Europa League προκρίθηκε η ΑΕΚ, η οποία επικράτησε 1-0 της Σεντ Γκάλεν στο Κίμπουν Παρκ. Το μοναδικό γκολ σημείωσε ο Νέλσον Ολιβέιρα στο 71ο λεπτό με πέναλτι μετά από διπλή προσπάθεια και πλέον η ελληνική ομάδα θα διεκδικήσει μια θέση στους ομίλους της διοργάνωσης εναντίον της Βόλφσμπουργκ, την προσεχή Πέμπτη (1η Οκτωβρίου), σε νοκ άουτ αναμέτρηση στο ΟΑΚΑ.

Σεντ Γκάλεν
Σεντ Γκάλεν
0-1
ΑΕΚ
ΑΕΚ
  • 23:22

Η ΑΕΚ επικράτησε με 1-0 της Σεντ Γκάλεν στην Ελβετία χάρη στο πέναλτι του Ολιβέιρα και προκρίθηκε στα πλέι-οφ του Γιουρόπα Λιγκ, όπου θα υποδεχθεί σε μονό ματς την Βόλφσμπουργκ στο ΟΑΚΑ.

• 23:19

Δύο λεπτά ακόμη στις καθυστερήσεις καλείται να αντέξει η ΑΕΚ...

• 23:14
    87'

Τρομερό κόψιμο του Βασιλαντωνόπουλου, έκλεισε το δεξί του Καμπέρι και δεν του επέτρεψε να απειλήσει με πολύ δυνατό σουτ μέσα αριστερά και διαγώνια από την περιοχή.

• 23:11
    83'

Φιλόδοξη προσπάθεια του Λιβάγια που θέλησε να σκοράρει λίγο κάτω από το κέντρο, δεν βρήκε εστία.

• 23:07
    81'

Φάση για τη Σεντ Γκάλεν. Σουτ του Γιουάν, η μπάλα βρίσκει στον Ινσούα και περνάει πάνω από τα δοκάρια.

• 23:06

Καθαρίζει στο 90'+3' την πρόκριση η Βόλφσμπουργκ με γκολ του Γκίντσεκ, κάνει το 2-0 κόντρα στην Ντέσνα.

• 23:04

Σπουδαίο προβάδισμα για την ΑΕΚ, εξαργυρώνει την καλή της εμφάνιση στο δεύτερο μέρος και καλείται πλέον να διαχειριστεί το υπέρ της σκορ για να πάρει την πρόκριση στα πλέι-οφ του Γιουρόπα Λιγκ.

• 23:03
    72'
    ΓΚΟΟΟΟΛ για την ΑΕΚ!

Ο Ατί-Ζιγκί νικάει τον Ολιβέιρα, αφού μαντεύει σωστά και... βγάζει την εκτέλεσή του στη δεξιά γωνία αλλά ο Πορτογάλος παίρνει το ριμπάουντ και σκοράρει σε κενή εστία για το 1-0!

• 22:53

Η ΑΕΚ πατάει καλά στο δεύτερο ημίχρονο, κρατάει περισσότερο την μπάλα στα πόδια της και απειλεί. Είναι αρκετά δραστήριοι και κινητικοί οι φιλοξενούμενοι, τα δύο μπακ και κυρίως ο Βασιλαντωνόπουλος ανεβαίνει αρκετά και προσπαθεί να βοηθήσει στη δημιουργία ενώ ο Κρίστισιτς έχει ανεβάσει την απόδοσή του.

• 22:45
    57'

Τρομερή έμπνευση του Μάνταλου με... τσιμπητή μπαλιά στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, ο Ατί-Ζιγκί βγήκε γρήγορα και μπλόκαρε προ του Ολιβέιρα.

• 22:39
    48'

Νέο λάθος του Τσιγκρίνσκι που δίνει την ευκαιρία στους γηπεδούχους να φύγουν στην κόντρα, ο Ρουίς κάνει το σουτ αλλά ο Τσιντώτας μπλοκάρει.

• 22:31
    46'

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο. Χωρίς αλλαγές συνεχίζουν οι δύο ομάδες.

• 22:30
    45'

Σεντ Γκάλεν και ΑΕΚ πάνε στα αποδυτήρια όπως ξεκίνησαν το ματς, χωρίς τέρματα (0-0). Καλύτερη η Σεντ Γκάλεν, ειδικά στο πρώτο μισάωρο που ήλεγξε απολύτως τον αγώνα και πίεζε διαρκώς τους κιτρινόμαυρους, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να κρατήσουν την μπάλα και να ελέγξουν τον ρυθμό. Από μία πολύ μεγάλη φάση για τις δύο ομάδες, στο 32' με την κεφαλιά του Λιβάγια η ΑΕΚ, στο 37' με τον Ντουά να κάνει κακό τελείωμα στο τετ-α-τετ με τον Τσιντώτα, ο οποίος κάνει εξαιρετικό ματς και όπου έχει χρειαστεί έχει επέμβει!

• 22:03
    32'
    Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ!

Ωραία εκτέλεση φάουλ του Κρίστισιτς, ο Λιβάγια πήδηξε ψηλότερα από όλους αλλά η κεφαλιά του πέρασε μισό μέτρο πάνω από το αριστερό «Γ» της εστίας! Πρώτη φορά απειλεί η ΑΕΚ και παραλίγο να βρει γκολ!

• 22:01
    31'

Κίτρινη κάρτα στον Μουχάιμ για φάουλ στον Ανσαριφάρντ

• 21:58

Η ΑΕΚ διαρκώς σε θέση άμυνας η ομάδα του Μάσιμο Καρέρα, δεν μπορεί να ανταπεξέλθει στο πρέσινγκ των αντιπάλων και δυσκολεύεται πάρα μα πάρα πολύ να αλλάξει τρεις πάσες

• 21:55
    24'

Φεύγει ταχύτατα στην κόντρα η Σεντ Γκάλεν, ο Γκιγεμενό κάνει το διαγώνιο σουτ αλλά ο Τσιντώτας έδιωξε σε κόρνερ. Δευτερόλεπτα μετά, η κεφαλιά του ίδιου παίκτη ήταν αδύναμη και μπλόκαρε ο πορτιέρε της ΑΕΚ.

• 21:53
    23'

Τρομερή κάθετη του Μάνταλου στον Λιβάγια με τον Στεργίου να κόβει πριν ο Κροάτης πάρει ένα κοντρόλ και μπει μόνος του στην περιοχή

• 21:46

Κάπως καλύτερα στα τελευταία λεπτά η ΑΕΚ. Βγήκε από την περιοχή της, κρατάει και κυκλοφορεί περισσότερο

• 21:45
    12'

Γρήγορη κόντρα για την ΑΕΚ με τον Κρίστισιτς να ανοίγει για τον Ολιβέιρα, αυτός έκανε το παράλληλο γύρισμα αλλά ήταν πολύ δυνατό και πέρασε ανεκμετάλλευτο

• 21:44

Πρώτο δεκάλεπτο στο ματς, η Σεντ Γκάλεν είναι αρκετά επιθετική και δραστήρια, κυκλοφορεί γρήγορα την μπάλα και έχει περιορίσει αρκετά την ΑΕΚ

• 21:44

Έχουν πολύ γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας οι Ελβετοί! Πρέπει να ελέγξει την κατοχή και να κλείσει τους χώρους η ΑΕΚ, ειδάλλως θα έχει πρόβλημα σήμερα

• 21:32

Βρέχει καταρρακτωδώς στην Ελβετία, κάτι που θα δυσκολέψει τις προσπάθειες των 22 ποδοσφαιριστών

• 21:32
    1'

• 21:25

Όπως η ΑΕΚ, έτσι και η Σεντ Γκάλεν, επικράτησε στο πρώτο της ματς για το πρωτάθλημα Ελβετίας. Νίκησε 1-0 με αντίπαλο την Σιόν. Η Ένωση επικράτησε 0-2 του Παναιτωλικού...

• 21:21

Πολύ βροχή και σήμερα όπως και τις τελευταίες ημέρες, να δούμε σε τι κατάσταση θα είναι ο αγωνιστικός χώρος αν και λογικά δεν θα υπάρξει πρόβλημα.

• 21:07

Μόνο ο Λόπες είναι εκτός λόγω τιμωρίας από την ΑΕΚ, ενώ επιλογή του Καρέρα είναι να αφήσει εκτός τον Αλμπάνη. Προφανώς εκτός είναι ο Βέρντε, ο οποίος αναμένεται να ανακοινωθεί από την Σπέτσια

• 21:04

Διαιτητής είναι ο Ισπανός Αλεχάντρο Ερνάντεθ, από την 1η κατηγορία της UEFA, με βοηθούς τους συμπατριώτες του Πέρεθ, Ροντρίγκεθ και 4ο τον Ρόχας. Υπενθυμίζεται πως δεν υπάρχει VAR σήμερα.

• 21:04
    Σεντ Γκάλεν:

Ατί Ζιγκί, Κραουσί, Στεργίου, Φαζλιγί, Μουχάιμ, Γκέρτλερ, Κιντιγιά, Ρουίθ, Στίλχαρτ, Ντουά, Γκιγιεμενο

Στον πάγκο έμειναν οι: Βατκόβιακ, Καμπέρι, Αντρέ Ριμπέιρο, Γιουάν, Στάουμπλι, Λέταρντ, Ρούφλι

• 21:03
    ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα):

Τσιντώτας, Βασιλαντωνόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας, Ινσούα, Σιμόες, Κρίστιτσιτς, Μάνταλος, Λιβάγια, Ανσαριφάρντ, Ολιβέιρα

Στον πάγκο: Αθανασιάδης, Χνιντ, Μπακάκης, Γκαρσία, Ενομπακάρε, Σάκχοφ και Σαμπανάτζοβιτς

• 21:03

Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δυο ομάδων...

• 21:02

Η Σεντ Γκάλεν δεν έχει παίξει ποτέ στην ιστορία της με ελληνική ομάδα

• 21:02

Σε 9 εκτός έδρας ματς στο Europa, η ΑΕΚ δεν έχει χάσει ποτέ

• 21:02

Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον εκτός έδρας αγώνα της ΑΕΚ με την Σεν Γκάλεν για τον 3ο προκριματικό γύρο του Europa League