LIVE: Ζόρια-ΑΕΚ 1-4 (ΤΕΛΙΚΟ)

LIVE: Ζόρια-ΑΕΚ (22:00, Cosmote Sport HD & thepressroom.gr)

Ενημερώθηκε: 06/11/20 - 00:01

Η ΑΕΚ πανηγύρισε με μία «τεσσάρα» την πρώτη της νίκη σε όμιλο ευρωπαϊκής διοργάνωσης μετά από τρία χρόνια και παράλληλα έμεινε «ζωντανή» στη διεκδίκηση της πρόκρισης στους «32» του Europa League. Με σπουδαία εμφάνιση στην Ουκρανία, επικράτησε 4-1 της Ζόρια Λουχάνσκ και πήρε τους πρώτους τρεις βαθμούς στον 7ο όμιλο της διοργάνωσης. Τα γκολ πέτυχαν οι Τάνκοβιτς (7΄), Μάνταλος (34΄), Λιβάγια (54΄, 82΄) για την Ένωση, που έφερε εις πέρας τη μισή δουλειά. Η άλλη μισή είναι στον εντός έδρας αγώνα της με τους Ουκρανούς, στις 26 Νοεμβρίου. Για τους γηπεδούχους σκόραρε ο Κοτσέργκιν στο 81΄.

Ζόρια
Ζόρια
1-4
ΑΕΚ
ΑΕΚ
  • 23:48

Η ΑΕΚ επικρατεί με 4-1 της Ζόρια και πετυχαίνει την πρώτη της νίκη στο φετινό Europa League.

• 23:46
    90'

Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος!

• 23:42
    87'

Δοκάρι για τη Ζόρια από την προβολή του Βέρντιντουμπ

• 23:41
    85'
    Αλλαγές για την ΑΕΚ

Μπότος και Γαλανόπουλος στο γήπεδο, Μάνταλος και Κρίστιτσιτς εκτός

• 23:37
    82'
    ΓΚΟΟΟΟΛ για την ΑΕΚ!

Απόκρουση του Σεβτσένκο σε σουτ του Βασιλαντωνόπουλου και ο Λιβάγια στην επιστροφή κάνει το 4-1

• 23:36
    81'
    Γκολ για τη Ζόρια

Άστοχη έξοδος από τον Τσιντώτα σε κόρνερ και σουτ από τον Κοτσέργκιν

• 23:32
    77'

Κίτρινη κάρτα στον Καρίμ

• 23:30
    75'
    Αλλαγή για την ΑΕΚ

Εκτός ο Τάνκοβιτς, μέσα ο Καρίμ

• 23:30
    71'

Εκτός ο Σάκχοφ, μέσα ο Σαμπανάτζοβιτς

• 23:15
    60'

Κόρνερ για τη Ζόρια από τα αριστερά, άστοχη έξοδος του Τσιντώτα, ευτυχώς απομακρύνει η άμυνα της Ενωσης

• 23:10
    54'

Μπαλιά του Μάνταλου για τον Λιβάγια, ο Κροάτης μπήκε μέσα στην περιοχή και με αριστερό σουτ δεν έχει πρόβλημα να κάνει το 3-0

• 23:04
    48'
    Αλλαγές για τη Ζόρια

Μέσα οι Σαγιαντμανές, Ναζαρίνα, εκτός οι Γκρόμοφ, Λούνοφ

• 23:01
    46'

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο

• 22:59

Επιστρέφουν οι ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο...

• 22:47
    45'

Η ΑΕΚ με μία μεστή εμφάνιση και εκμεταλλευόμενη την ποιότητα που υπάρχει μεσοεπιθετικά, προηγείται 2-0 στην Ουκρανία χάρη στα γκολ των Τάνκοβιτς και Μάνταλου. Αυτό που μένει είναι να συγκεντρωθεί αμυντικά, γιατί από δικά της λάθη... προσπαθεί να βάλει τη Ζόρια στο παιχνίδι

• 22:45
    44'
    Τεράστια ευκαιρία για τη Ζόρια

Τραγικό λάθος του Νεντελτσεάρου που στην προσπάθειά του να διώξει βρήκε αέρα, η μπάλα έφτασε στον Καμπάεφ, αλλά έκανε κακό τελείωμα στέλνοντας την μπάλα άουτ

• 22:38
    38'

Εξαιρετική σέντρα από τον Ινσούα, ο Μάνταλος εντελώς αμαρκάριστος πήρε την κεφαλιά, αλλά ήταν αδύναμη με την ΑΕΚ να χάνει μεγάλη ευκαιρία

• 22:38
    34'

Ωραία αντεπίθεση της Ενωσης, η μπάλα φτάνει στον Τάνκοβιτς που με ωραία κάθετη βρίσκει τον Μάνταλο και με ψύχραιμο πλασέ κάνει το 0-2!

• 22:34
    28'

Η ΑΕΚ ενώ δεν κινδυνεύει από τους γηπεδούχους, δεν έχει καταφέρει να κρατήσει την μπάλα

• 22:15
    15'
    Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ!

Εξαιρετική ατομική ενέργεια του Τάνκοβιτς από τα αριστερά, πλάσαρε τον αντίπαλο γκολκίπερ, αλλά αυτός έδιωξε με το κεφάλι

• 22:13
    12'

Εξαιρετικό το ξεκίνημα της ΑΕΚ στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Μένει πλέον να προσαρμοστεί και αμυντικά, καθώς έχουν γίνει ήδη δύο-τρία λάθη σε εύκολες φάσεις

• 22:07
    6'

Ο Λιβάγια από πλάγια και αριστερά μέσα στην περιοχή γυρίζει την μπάλα υπό την ασφυκτική πίεση του αντίπαλου αμυντικού, βρίσκει τον αμαρκάριστο Τάνκοβιτς που δεν έχει πρόβλημα να στείλει την μπάλα στα δίχτυα

• 22:03
    2'
    Φάση για την ΑΕΚ!

Ο Βασιλαντωνόπουλος έκανε μία σέντρα-σουτ από τα δεξιά, απομάκρυνε δύσκολα ο Σεβτσένκο

• 22:00
    1'

• 21:59

Όλα έτοιμα για τη σέντρα...

• 21:56

Οι δυο ομάδες κάνουν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο. Στον πάγκο της Α.Ε.Κ. οι Κολονέλο και Παναγιωτάρας θα έχουν τον ''ρόλο'' του Καρέρα.

• 21:56

Αξίζει να σημειώσουμε ότι η Ζόρια προσπάθησε να εξασφαλίσει παρουσία κόσμου στην αναμέτρηση με την Α.Ε.Κ. ωστόσο είχε αντίθετη άποψη το υπουργείο Υγείας της Ουκρανίας και έτσι το ματς διεξάγεται δίχως κόσμο!