Μπορεί την πρόκριση ο ΑΠΟΕΛ, προβάδισμα για Λιόν και Γιουνάιτεντ

Ενημερώθηκε: 10/03/17 - 02:30

Στο "ΓΣΠ" της Λευκωσίας, ο ΑΠΟΕΛ, αν και ήταν καλύτερος, γνώρισε την ήττα με 1-0 από την Άντερλεχτ και πλέον, καλείται να ανατρέψει την εις βάρος του, κατάσταση στο Βέλγιο, σε μια βδομάδα. (16/3, 22:05).

Η ομάδα του Κρίστιανσεν προδόθηκε από τις σοβαρές απουσίες (Σωτηρίου, Μπερτόλιο και Βινίσιους) και είδε τους φιλοξενούμενους να τιμωρούν ένα λάθος στην άμυνα και να φτάνουν στο γκολ με τον Στάντσιου (29’).

Πολύ καλύτερο πρόσωπο είχε ο ΑΠΟΕΛ στο δεύτερο μέρος, όπου στρίμωξε για τα καλά την Άντερλεχτ. Στο 87’ η κυπριακή ομάδα άγγιξε το γκολ όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι ύστερα από φάουλ του Βάντερ. Άνοιξε επικίνδυνα το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά με τους Βέλγους να χάνουν μεγάλες ευκαιρίες.

ΑΠΟΕΛ (Τόμας Κρίστιανσεν): Βάτερμαν, Μιλάνοφ, Αστίθ (40’ Λάγο), Μερκής, Ιωάννου, Μοράις, Εμπεσίλιο (72’ Αρτυματάς), Εφραίμ (55’ Βάντερ), Γιαννιώτας, Ντε Καμάργκο, Μπαράλ

Στον πάγκο: Πάρντο, Αλεξάνδρου, Αλωνεύτης, Γιαμπερέ

Άντερλεχτ (Ρενέ Βάιλερ): Ρούμπεν, Άπια, Σπάγιτς, Νόιτινκ, Ναγιάρ, Ντεντόνκερ, Στάνσιου (80’ Ατσεαμπόνγκ), Τίλεμανς, Τσίπτσιου, Ανί, Τεόντορτσικ (59’ Τελίν)

Στον πάγκο: Ντεσάχτ, Μπρούνο, Καπέλ, Μπεκχς, Ομπράντοβιτς

Διαιτητής: Μανουέλ Χόρχε Νέβες (Πορτογαλία)

Θωρακίζοντας τα μετόπισθεν και ποντάροντας στην ποιότητά τους από τη μέση και μπροστά, οι παίκτες του Ζοσέ Μουρίνιο δικαιώθηκαν και πήραν το προβάδισμα πριν το ημίχρονο (35’), όταν ο Φελαϊνί έκανε όμορφη ενέργεια και κάθετη πάσα, με τον Ιμπραΐμοβιτς να σερβίρει εύκολο γκολ στον Μχιταριάν.

Δεν μπόρεσαν ωστόσο να προφυλάξουν ως το τέλος τη νίκη. Γιατί αρκούσε να πιαστεί μια φορά στον ύπνο η άμυνά τους -μετά από βαθιά μπαλιά του Καλάτσεφ- για να κοντρολάρει ο Μπουχάροφ και να πλασάρει τον Ρομέρο.

Από ‘κει και πέρα η Γιουνάιτεντ έδωσε προτεραιότητα στο να προστατεύσει το σκορ. Και πετυχαίνοντάς το χωρίς να κινδυνεύσει ιδιαίτερα, αποχωρεί από τη Ρωσία ως το απόλυτο φαβορί για την πρόκριση.

Αν και η Ρόμα πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη 1-2, στο δεύτερο μέρος τα "αστέρια" της Λιόν επιβεβαίωσαν το πόσο...παιχταράδες είναι και με πανέμορφα γκολ έγραψαν το τελικό 4-2, που δίνει προβάδισμα πρόκρισης στους "λιονέ" ενόψει του επαναληπτικού στη Ρώμη.

Μόλις στο 8’ ο Ντιακαμπί έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους, όμως η συνέχεια ως την ανάπαυλα δεν ήταν ανάλογη, με τους "τζιαλορόσι" να φέρνουν τα πάνω-κάτω. O Σαλάχ ισοφάρισε στο 20’, για να έρθει στο 33' ο Φάτσιο και να "υπογράψει" την –προσωρινή- ανατροπή.

Στο δεύτερο μέρος, οι παίκτες της Λιόν κυριάρχησαν πλήρως στον αγωνιστικό χώρο απέναντι σε μία… παραπαίουσα Ρόμα. Έπαιξαν εκπληκτικό ποδόσφαιρο και δικαιώθηκαν για την υπομονή και τις ευκαιρίες που έφτιαξαν. Αφού, λοιπόν, στο 47’ ο Τολισό έφερε το παιχνίδι στα ίσα, ακολούθησαν οι… γκολάρες.

Ο Φεκίρ στο 74’ έκανε ό,τι ήθελε την άμυνα των Ιταλών και σκόραρε με εκπληκτικό τρόπο και στις καθυστερήσεις ο... ηγέτης, Λακαζέτ έπιασε το "τούβλο" και έβαλε το... κερασάκι στη τούρτα, δίνοντας ακόμα μεγαλύτερες πιθανότητες στη Λιόν για τα προημιτελικά του Europa League.

Φουλάρει για τους "8" του Europa και η Θέλτα. Μπορεί να δυσκολεύτηκε πάρα πολύ, όμως το φινάλε ήταν γλυκό για την ομάδα του Βίγκο που πήρε τη νίκη κόντρα στην Κράσνονταρ με σκορ 2-1 στο φινάλε.

Καλύτερη ήταν η ομάδα του Μπερίτσο στο πρώτο ημίχρονο. Οι Ρώσοι ζορίστηκαν αρκετά όμως κατάφεραν να μπουν στα αποδυτήρια κρατώντας το "μηδέν" στην άμυνα. Ο δρόμος της πρόκρισης έμοιαζε να ανοίγει διάπλατα στο 50ο λεπτό όταν ο Βας άνοιξε το σκορ για την Θέλτα.

Η χαρά κράτησε μόλις έξι λεπτά αφού απάντησε άμεσα (56’) ο Κλάεσον. Οι Ισπανοί πίεσαν όμως η εικόνα τους δεν ήταν καλή, με τους αμυντικούς της Κράσνονταρ να καθαρίζουν άνετα τις περισσότερες φορές. Τελικά, η λύση για τους παίκτες του Μπερίτσο δόθηκε στο 90’ όταν ο Μποβί με εξαιρετική κεφαλιά έκανε το 2-1 χαρίζοντας παράλληλα τη νίκη στην ομάδα του.

Η Γκενκ σάρωσε 5-2 στη Γάνδη την τοπική ομάδα, στον πρώτο μεταξύ τους βελγικό "εμφύλιο" των "16" του Europa League και "τσέκαρε" το "εισιτήριο" για τα προημιτελικά, ενόψει της ρεβάνς του Γκενκ την επόμενη Πέμπτη.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 4-1 στο ημίχρονο, είδαν τους γηπεδούχους να μειώνουν και να χάνουν πέναλτι και τελικά έφτασαν στο τελικό 5-2 με το γκολ του Σαματά.

Σε ένα παιχνίδι με πολύ καλό ρυθμό και φάσεις, Κοπεγχάγη και Άγιαξ άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς για τη ρεβάνς σε μια βδομάδα στο Άμστερνταμ Αρένα. Η Κοπεγχάγη, μόλις 28 δευτερόλεπτα μετά τη έναρξη, άνοιξε το σκορ, όταν ο Κβιστ έκανε τη σκαφτή πάσα προς τον Φαλκ και εκείνος μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά και με πλασέ στην κίνηση έδωσε το προβάδισμα την ομάδα του.

Οι Δανοί συνέχισαν να πιέζουν, χάνοντας καλές ευκαιρίες για να φτάσουν σ'ένα δεύτερο τέρμα. Ο Άγιαξ τιμώρησε αυτή τη...συμπεριφορά των γηπεδούχων και ισοφάρισε στο 32ο λεπτό, με τον Ντόλμπεργκ να μην δυσκολεύεται να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, μετά από όμορφο συνδιασμό τον Κλάασεν και Τραορέ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άγιαξ συνέχισε από εκεί που είχε μείνει μπαίνοντας πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και με σκοπό να σκοράρει και να κάνει πιο εύκολη την υπόθεση πρόκριση στη ρεβάνς. Οι παίκτες της Κοπεγχάγης όμως εκμεταλλεύτηκαν τους χώρους και στο 60’ ο Άνκερσεν έκανε την κούρσα και στη συνέχεια σέντρα από τα δεξιά, ο Κορνίλιους σηκώθηκε πιο ψηλά από όλους και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

Έτσι οι Δανοί πήραν τη νίκη και μικρό προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση, ενώ ο Άγιαξ θα πρέπει να εκμεταλλευτεί το εκτός έδρας γκολ του ενόψει της ρεβάνς στο Άμστερνταμ.

Σχεδόν μια βδομάδα, μετά το εντυπωσιακό μεταξύ τους για το πρωτάθλημα (όπου η Γκλάντμπαχ νίκησε 4-2 τη Σάλκε εντός έδρας) οι δύο ομάδες συναντήθηκαν ξανά, αυτή τη φορά στην έδρα των "βασιλικών μπλε". για το θεσμό του Europa League.

Το γρήγορο γκολ του Χόφμαν για λογαριασμό των φιλοξενουμένων δεν πτόησε τους παίκτες της Σάλκε που πολύ γρήγορα βρήκαν το κουράγιο να πάρουν τα ηνία του αγώνα και τελικά το δρόμο προς την ισοφάριση.

Με ένα τελείωμα ακριβείας ο Μπουργκστάλερ έκανε το 1-1 στο 25’ και από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες είχαν τις ευκαιρίες τους για να πάρουν το προβάδισμα, σε ένα πρώτο ημίχρονο με φρενήρη ρυθμό.

Όπως ήταν μάλλον φυσιολογικό, στο δεύτερο μέρος οι 22 ποδοσφαιριστές δεν είχαν αντίστοιχες δυνάμεις και καθώς το παιχνίδι όδευε προς τη λήξη οι μεγάλες φάσεις άρχισαν να σπανίζουν και έτσι άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς για τον επαναληπτικό.