NBA: Ήττα για Bucks, εξαιρετικός Γιάννης (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 16/12/17 - 13:13

Ο Αντετοκούνμπο ήταν και πάλι κορυφαίος της ομάδας του έχοντας 29 πόντους και 16 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 τάπα συν ένα λάθος κόντρα στους Bulls σε 40 λεπτά, αλλά οι Bucks λύγισαν με το 115-109 στο Μιλγουόκι και υπέστησαν δεύτερη σερί ήττα έπειτα από αυτήν στη Νέα Ορλεάνη.

Αντιθέτως, οι… αγριεμένοι "ταύροι" πέτυχαν πέμπτη σερί νίκη μετά από αυτές με Hornets, Knicks, Celtics και Jazz. Άξιος συμπαραστάτης του "Greek Freak" o Middleton με επίσης 29 πόντους, 6 ριμπάουντ και ασίστ συν 4 κλεψίματα. Για τους νικητές ξεχώρισαν ο Portis με 27 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Mirotic με 22 πόντους.

Μετά από τρείς παρατάσεις, οι Thunder έφυγαν με μια σπουδαία νίκη από τη Φιλαδέλφια, επι των 76ers με 119-117, έχοντας τον Westbrook σε εκπληκτική μέρα. Ο ηγέτης της ομάδας της Οκλαχόμα πέτυχε τριπλ-νταμπλ με 27 πόντους, 18 ριμπάουντ και 15 ασίστ σε 58 λεπτά συμμετοχής και έχοντας τη συμπαράσταση των Anthony (24 πόντους) και George (24 πόντους) οδήγησε την Thunder στη νίκη σε αυτό το παιχνίδι.

Οι 76ερς είχαν σε τρομερή κατάσταση τον Embiid με 34 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ, και κατάφεραν να στείλουν το παιχνίδι στην πρώτη παράταση με μια υπέρβαση τα τελευταία λεπτά του αγώνα. Δεν είχαν πάρει προβάδισμα στο ματς αλλά μπόρεσαν να καλύψουν μια διαφορά 17 πόντων και φοβερή αμυντική προσήλωση στα τελευταία πέντε λεπτά της κανονικής διάρκειας του αγώνα εκεί που έκαναν ένα σερί 11-0.

Στην τρίτη παράταση τελικά κρίθηκαν τα πάντα με τον Patterson να παίζει άμυνα σε ένα σουτ του Reddick και να δίνει τη νίκη στη Thunder.

Τέλος, οι Rockets υποχρέωσαν τους Spurs στην ήττα 124-109 στο Σαν Αντόνιο έχοντας όμως καθαρίσει το ματς από το πρώτο ημίχρονο. Εκεί οι "ρουκέτες" είχαν πάρει προβάδισμα με 28 πόντους και είχαν δείξει ότι αυτοί θα κάνουν κουμάντο μέχρι και το τέλος.

Ο Harden δεν ήταν καλός, αλλά ο Paul ήταν εξαιρετικός. Πέτυχε 28 πόντους, μοίρασε 8 ασίστ και είχε 7 κλεψίματα και ήταν ο πρωτεργάτης των Rockets στη νίκη αυτή.