NBA: Οδηγεί τους Bucks και στα Playoffs ο Αντετοκούνμπο! (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 23/04/18 - 00:10

Με καλάθι του Γιάννη Αντετοκούνμπο στα 5,1’’ πριν το τέλος οι Milwaukee Bucks, επικράτησαν 104-102 των Boston Celtics και ισοφάρισε σε 2-2 τη σειρά που τώρα μεταφέρεται ξανά στη Βοστώνη.

Τα «ελάφια» προηγήθηκαν με 65-45 στα μέσα της τρίτης περιόδου, αλλά είδαν τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν εννιά λεπτά πριν το τέλος και να παίρνουν προβάδισμα στο τελευταίο λεπτό με καλάθι του Τέιτουμ.

Το τρίποντο του Brogdon βρήκε απάντηση με βολές του Horford (102-102), αλλά ο Giannis ήρθε να λυτρώσει την ομάδα του στο φινάλε μετά το άστοχο σουτ του Brogdon. Στην τελευταία κατοχή ο Morris δεν βρήκε στόχο και οι Bucks έκαναν το 2-2.

Ο 23χρονος ηγέτης των νικητών είχε 27 πόντους (3/6 βολές, 12/18 δίποντα, 0/2 τρίποντα), 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 λάθη σε 40 λεπτά. Πολύτιμη βοήθεια πρόσφεραν οι Khris Middleton και Jabari Parker με 23 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ σημαντική ήταν η συνεισφορά του Thon Mkaer με 8 πόντους και 5 τάπες. Ο Jaylen Brown με 34 πόντους και 8 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των Celtics, ενώ ο Jason Tatum πρόσθεσε 21.