Ο Καλάθης «έσωσε» τον Παναθηναϊκό χαρίζοντας του τη νίκη με 2-1

Ενημερώθηκε: 18/05/17 - 22:47

Με ξεσπάσματα στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός κατάφερε να υπερασπιστεί την έδρα του απέναντι στην μαχητικότατη ΑΕΚ και πήε προβάδισμα στην ημιτελική σειρά των πλέι οφ της Α1 Ανδρών (2-1).

Οι "πράσινοι" επικράτησαν με 81-72 την Ένωσης στο ΟΑΚΑ, στην τρίτη μεταξύ τους αναμέτρηση, και την προσεχή Δευτέρα (22/5) έχουν την ευκαιρία με break στο ΟΑΚΑ (γηπεδούχος η ΑΕΚ) να πάρουν το «εισιτήριο» για τους τελικούς.

Παναθηναϊκού

Νικ Καλάθης

Μεγάλοι πρωταγωνιστές των νικητών, οι οποίοι πρωτοστάτησαν στην επιστροφή του από το -8 (44-52 στο 28΄), οι (26π., 6ρ., 6ασ.) και Κέι Σι Ρίβερς (19π.), ενώ το σάλπισμα της ανατροπής δόθηκε από τον Νίκο Παππά στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου (11π.).

Εκτός 12άδας έμεινε ο Μάικ Τζέιμς, ο οποίος ταλαιπωρείται από ενοχλήσεις στην ποδοκνημική.

Από την ΑΕΚ, που σήκωσε κεφάλι στο σκορ στην τρίτη περίοδο όταν βρήκε τα μακρινά σουτ (5/7τρ.), ξεχώρισαν οι Ούκιτς (14π.), Μαυροκεφαλίδης (13π.) και Μαυροειδής (13π.).

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 32-31, 51-52, 81-72

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Φελντέιν 5 (1), Χαραλαμπόπουλος 1, Μπουρούσης 8, Σίνγκλετον 8, Καλάθης 26 (3), Ρίβερς 19 (2), Μποχωρίδης, Παππάς 11 (1), Γκιστ 3, Γκάμπριελ.

ΑΕΚ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Ούκιτς 14 (2), Λαρεντζάκης 3 (1), Νιούλεϊ 3 (1), Μαυροειδής 13 , Μαυροκεφαλίδης 13 (3), ΜακΓκραθ 3 (1), Ελόνου 5, Μιλόσεβιτς 5 (1), Ντίξον 6, Σάκοτα 7 (1)