Ολλανδία-Ελλάδα 72-74: Διπλό με απίθανο Τολιόπουλο

Ενημερώθηκε: 26/02/24 - 23:16

Παρά τις σημαντικές απουσίες και τα προβλήματα τραυματισμών που προέκυψαν στο ματς, ο Βασίλης Τολιόπουλος ντύθηκε… Kill Bill και έσπρωξε την Εθνική στη νίκη (74-72) επί της Ολλανδίας, για το 2/2 στον έκτο όμιλο των προκριματικών του Ευρωμπάσκετ 2025.

Ο γκαρντ του Άρη ξεκίνησε τη μεγάλη αντεπίθεση της Ελλάδας στην τρίτη περίοδο για την ανατροπή (έφτασε στο -13), ενώ με δικό του καλάθι στα τελευταία δευτερόλεπτα, η «επίσημη αγαπημένη» πήρε το καθοριστικό προβάδισμα! Φυσικά και ήταν μακράν κορυφαίος, κάνοντας ρεκόρ καριέρας με το εθνόσημο, με 26 πόντους, ενώ μοίρασε και 8 ασίστ.

Καλή εμφάνιση και από τον Δημήτρη Μωραΐτη με 14 πόντους, ενώ άλλους 10π. πρόσθεσε ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος. Από ‘κει και πέρα, ο Κώστας Αντετοκούνμπο αποχώρησε με πρόβλημα στο γόνατο, ο Ναζ Μήτρου-Λονγκ δεν έπαιξε λόγω ενοχλήσεων στην ωμοπλάτη, ενώ ο Γιώργος Παπαγιάννης αγωνίστηκε με σφίξιμο στον προσαγωγό, βοηθώντας αρκετά στην άμυνα στα τελευταία λεπτά.

Από την άλλη, οι Ολλανδοί, οι οποίοι πήραν 16 επιθετικά ριμπάουντ, υποχώρησαν στο 0-2 και είχαν για πρώτους σκόρερ τους Σάφτενααρ και Κράαγκ με 13π. και 10π. αντίστοιχα.