Ολυμπιακός-Τσουκαρίτσκι 3-1: «Έκλεισε» θέση στους ομίλους (ΒΙΝΤΕΟ)

Nchdn

Ενημερώθηκε: 25/08/23 - 04:05

Με το ενάμισι πόδι στους ομίλους του Europa League ο Ολυμπιακός!

Οι Πειραιώτες επικράτησαν 3-1 της Τσουκαρίτσκι στο «Γ. Καραϊσκάκης», κάνοντας τεράστιο βήμα για την πρόκριση ενόψει και της ρεβάνς του Λέσκοβατς την επόμενη Πέμπτη (31/8).

Τρομερή εκκίνηση στο παιχνίδι από την ομάδα του Ντιέγκο Μαρτίνεθ -με γκολ στο 3' και 3-0 πριν το τέλος του ημιχρόνου- δίνοντας ουσιαστικά συνέχεια στο καλό ξεκίνημα με Γκενκ (γκολ στα 22'') και Πανσερραϊκό (όπου κέρδισε κόκκινη στο 4'). Έπεσε ο ρυθμός στο δεύτερο μέρος (για την ακρίβεια ακόμα περισσότερο μετά το 2-0), με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν τις ευκαιρίες τους, αλλά το τέρμα να το βρίσκει στις καθυστερήσεις η σέρβικη ομάδα.

Πρωταγωνιστής ο Ελ Κααμπί, ο οποίος ξεκίνησε στην κορυφή και άνοιξε λογαριασμό με τα ερυθρόλευκα, σκοράροντας μάλιστα δις (3' και 40') ενώ είχε και δοκάρι (5'). Ενδιάμεσα (16') ο -επίσης εξαιρετικός- Φορτούνης βρήκε και εκείνος δίχτυα, ενώ είχε και ασίστ, για να δεχτεί στο φινάλε την αποθέωση από τους περίπου 25.000 φίλους των Πειραιωτών που βρέθηκαν στο γήπεδο και του ζήτησαν να παραμείνει στον Ολυμπιακό.