Παναθηναϊκός-Ρέθυμνο Cretan Kings 88-64: Ξέσπασμα μετά τη Ζαλγκίρις

Ενημερώθηκε: 29/10/18 - 19:43

Το... ξέσπασμα που έψαχνε, μετά την εντός έδρας ήττα, από τη Ζαλγκίρις, στην Euroleague, βρήκε ο Παναθηναϊκός, που επικράτησε άνετα του Ρεθύμνου στο κλειστό του ΟΑΚΑ, με 88-64 για την 4η αγωνιστική της Basket League.

Εκτός 12άδας άφησε ο Τσάβι Πασκουάλ τους Κιθ Λάνγκφορντ και Θανάση Αντετοκούνμπο, καθώς ακολουθεί το ματς με τη Μπουντούτσνοστ στην Ποντκόριτσα.

Οι πρωταθλητές είχαν σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή τους και ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, φάνηκαν επηρεασμένοι από το ματς της περασμένης Παρασκευής (26/10).

Ωστόσο, δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στην άνετη επικράτηση επί των Κρητικών, οι οποίοι ήταν ανταγωνιστικοί στο πρώτο δεκάλεπτο. Άξια αναφοράς και η αντίδρασή τους στην τρίτη περίοδο, ένα διάστημα, κατά τη διάρκεια του οποίου, η άμυνα των γηπεδούχων «έμπαζε».

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Ματ Λοτζέσκι, ο οποίος πέτυχε 16 πόντους με 7/8 σουτ σε 20 λεπτά συμμετοχής και φάνηκε πόσο έλειψε στα προηγούμενα παιχνίδια. Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 13 πόντους, αλλά και έξι ριμπάουντ. Από πλευράς ηττημένων, πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπαρτ με 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 46-28, 67-48, 88-64