Παναθηναϊκός-Αστέρας Τρίπολης 1-0: Πολύτιμη νίκη

Ενημερώθηκε: 01/12/19 - 17:29

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 1-0 του Αστέρα Τρίπολης στο Ολυμπιακό Στάδιο, για την 12η αγωνιστική της Super League, πήρε τρεις «απαραίτητους» βαθμούς και μπήκε σε… τροχιά εξάδας στο πρωτάθλημα.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Χατζηγιοβάνης στο 8ο λεπτό με πέναλτι από χρήση VAR και ήταν το πιο γρήγορο της φετινής σεζόν για το «τριφύλλι», το οποίο είχε καλό πρόσωπο μόνο στο πρώτο ημίχρονο, με πρωταγωνιστές τον σκόρερ και τον Περέα, που σπατάλησε κάποιες ευκαιρίες.

Οι Αρκάδες στον αντίποδα έδειξαν βελτιωμένοι στην επανάληψη, όπου και θα μπορούσαν να πετύχουν ένα τέρμα εκμεταλλευόμενοι το… αγχωμένο πρόσωπο του αντιπάλου τους, αλλά αυτό δεν συνέβη κι έτσι έμειναν χωρίς νίκη σε 15 επισκέψεις τους στην Αθήνα!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός (4-4-2): Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Χατζηθεοδωρίδης, Μπουζούκης (79’ Κολοβός), Κουρμπέλης, Δώνης, Χατζηγιοβάνης (88’ Κολοβέτσιος), Περέα (61’ Καμπετσής), Μακέντα.

Αστέρας Τρίπολης (4-1-4-1): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Ματρικάρντι, Σουάρεθ (60’ Σαντόγια), Μαρτίνεθ (80’ Ιγκλέσιας), Βαλιέντε, Χαουρέγκι (67’ Κρέσπι), Καπίγια, Μ. Φερνάντεθ, Λ. Φερνάντεθ, Μπαράλες.

Διαιτητής: Αθανάσιος Σέζος (Κιλκίς).
Διαιτητής VAR: Γεώργιος Τζοβάρας (Φθιώτιδας).