Παναθηναϊκός-Παναιτωλικός 3-1: Άνετο απόγευμα

Ενημερώθηκε: 16/02/20 - 17:15

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα σε Κύπελλο (από ΠΑΟΚ) και πρωτάθλημα (από ΑΕΚ), επικρατώντας με 3-1 του Παναιτωλικού στο ΟΑΚΑ, για την 24η αγωνιστική της Super League.

Σημείο αναφοράς για το «τριφύλλι» ήταν σήμερα ο Βαγιαννίδης, με τον 18χρονο άσο να κάνει… ονειρικό ντεμπούτο, ανοίγοντας το σκορ στο 23’, δίνοντας την ασίστ στον Ζαχίντ για το 2-0 στο 40ο λεπτό κι έχοντας πολύ καλή παρουσία ως το 60’ που αντικαταστάθηκε!

Ο Μακέντα ευστόχησε στο πέναλτι που κέρδισε ο Χατζηγιοβάνης, στο 49', ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντάουντα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα που έδωσε τη δυνατότητα στον τέταρτο Παναθηναϊκό να αυξήσει τη διαφορά του από τον πέμπτο Άρη στους επτά βαθμούς.

Στον αντίποδα, η ομάδα του Αγρινίου, που προσπάθησε κάπως στην επανάληψη αλλά… μέχρι εκεί, διατηρήθηκε στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα και το +4 από τον ουραγό Πανιώνιο.

Στα… δυσάρεστα για τον Γιώργο Δώνη συγκαταλέγεται ο τραυματισμός του Κολοβέτσιου στον έσω πλάγιο, ενώ ο Χρήστος Δώνης συμπλήρωσε επτά κίτρινες κάρτες και θα χάσει τα δύο τελευταία ματς της κανονικής περιόδου, κόντρα σε Αστέρα Τρίπολης και Βόλο.