ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 1-0: Απόλυτος κυρίαρχος!

Ενημερώθηκε: 12/05/19 - 01:19

Απόλυτος κυρίαρχος του ελληνικού ποδοσφαίρου ο ΠΑΟΚ! Ο «δικέφαλος του Βορρά» πήρε τρίτο συνεχόμενο τελικό απέναντι στην ΑΕΚ (1-0) και πανηγύρισε με το σπαθί του την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Το πανέμορφο γκολ του Άκπομ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου αποδείχθηκε αρκετό για τους Θεσσαλονικείς, ώστε να καθαρίσουν την απογοητευτική «Ένωση» και να στεφθούν για πρώτη φορά στην ιστορία τους νταμπλούχοι.

Πέναλτι σε χέρι του Κάνιας ζήτησαν οι «κιτρινόμαυροι», ωστόσο (έπειτα από την πρώτη χρήση του VAR στην Ελλάδα) ο Γερμανός διαιτητής Τσβάιερ το έκρινε ακούσιο.

Κυρίαρχα συστατικά του 77ου τελικού σε ένα... θλιβερά άδειο ΟΑΚΑ ήταν η έλλειψη ρυθμού, η πολλή ένταση, οι δυνατές μονομαχίες και τα αρκετά σκληρά φάουλ. Στο πρώτο ημίχρονο το ματς ήταν μοιρασμένο ως προς την κατοχή και τις φάσεις, αλλά και με πολλά λάθη στη μεσαία γραμμή ως αποτέλεσμα του άγχους των δύο ομάδων.

Στις καθυστερήσεις του, έστω και με λίγη δόση τύχης, ο ΠΑΟΚ ευτύχησε να ανοίξει το σκορ με το έξοχο γυριστό του Άκπομ μετά από γύρισμα του Πέλκα και να πάρει το πολύτιμο προβάδισμα που κράτησε ως το τέλος του αγώνα.

Στην επανάληψη, ο ρυθμός του ματς σίγουρα βελτιώθηκε, ενώ η ΑΕΚ εμφανίστηκε στο γήπεδο πιο αποφασισμένη και κινητική. Όσο η ώρα περνούσε, ο ΠΑΟΚ διαχειριζόταν όλο και πιο άνετα το υπέρ του σκορ πάντως, φτάνοντας σε μια πανάξια νίκη και την κατάκτηση του έβδομου Κυπέλλου της ιστορίας του!

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης, Κάνιας, Σάκχοφ, Μπίσεσβαρ (90'+3' Ίνγκασον), Πέλκας (80’ Ολιβέιρα), Ζαμπά (65’ Λημνιός), Άκπομ

Στον πάγκο έμειναν οι: Παπαδόπουλος, Λύρατζης, Ενρίκε, Σφιντέρσκι

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Μπακάκης (79 λ.τ. Γαλανόπουλος), Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Σιμόες, Κρίστισιτς (76’ Μπογέ), Μπακασέτας (71’ Γκάλο), Μάνταλος, Λιβάγια, Πόνσε

Στον πάγκο έμειναν οι: Τσιντώτας, Σβάρνας, Μπούσης, Γιούσης

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Φέλιξ Τσβάιερ (Γερμανία)