ΠΑΟΚ-Ολυμπιακος 3-2: Ανατροπή και προβάδισμα

Ενημερώθηκε: 04/03/20 - 23:46

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο από το 8’ με τα γρήγορα γκολ του Ολυμπιακού, αλλά έκανε ολική επαναφορά και επικράτησε 3-2 στην Τούμπα, παίρνοντας κεφάλι για πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος.

Αποβλήθηκε στο 85' ο Γιαννούλης για πολύ σκληρό μαρκάρισμα στον Ραντζέλοβιτς και χάνει την πρεμιέρα των play off. Ο Χασάν άνοιξε το σκορ στο 3’ με διπλή προσπάθεια, έπειτα από ωραία σέντρα του (εκτεθειμένου) Βαλμπουενά, ενώ ο Γκιγέρμε διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων πέντε λεπτά μετά.

Οι γηπεδούχοι «επέστρεψαν» άμεσα και μείωσαν με τον Πέλκα στο 10’ μετά από λάθος διώξιμο του Σισέ, ενώ ο Μίσιτς με σουτ στην κίνηση ισοφάρισε δύο λεπτά μετά. Το γκολ της νίκης πέτυχε στο 69’ ο Πέλκας με πέναλτι που έκανε ο Σεμέδο με χέρι.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Μάτος, Ίνγκασον, Μιχάι, Γιαννούλης, Μίσιτς, Μαουρίσιο, Πέλκας (81’ Ροντρίγκο), Ελ Καντουρί (79’ Λημνιός), Μπίσεσβαρ (89’ Εσίτι), Άκπομ.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης, Ομάρ (70’ Γκασπάρ), Σισέ, Σεμέδο, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης, Γκιγιέρμε, Καμαρά (86’ Ελ Αραμπί), Μασούρας (77’ Ραντζέλοβιτς), Βαλμπουενά, Χασάν.