Premier League: «Τέζα» η Τσέλσι στη νέα εποχή - Υποβιβασμός για Γουότφορντ (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 07/05/22 - 20:00

Ξινά έβγαλε τα ευχάριστα νέα για τους «μπλε» η ομάδα του Λαζ, αφού τους στέρησε τη νίκη στην πρώτη μέρα της νέας εποχής, καθώς το πρωί ανακοινώθηκε το deal ανάμεσα στον Τοντ Μπόελι και τον Ρομάν Αμπράμοβιτς για τη μεταβίβαση των μετοχών του συλλόγου.

Η Τσέλσι είχε τις ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ στο πρώτο μέρος, αλλά πήρε αέρα δύο τερμάτων με ένα ξέσπασμα στο πρώτο τέταρτο του β’ μέρους, με τον Λουκάκου πρωταγωνιστή. Ο Βέλγος άνοιξε το σκορ στο 56’ με πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο ίδιος. Δύο λεπτά μετά σκόραρε ξανά, αυτήν τη φορά μετά από λάθος του Κόουντι.

Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και ξεκίνησαν αντεπίθεση στην τελική ευθεία της αναμέτρησης. Μείωσαν στο 79' με τον Τρινκάο, ο οποίος σκόραρε δύο λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο με εξαιρτετική ατομική ενέργεια, ενώ στο 90'+7' ο Κόουντι μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα έπειτα από σέντρα του Τσικίνιο.

Η Κρίσταλ Πάλας επικράτησε 1-0 της Γουότφορντ με πέναλτι-γκολ του Ζαχά στο 31ο λεπτό και έστειλε τους φιλοξενούμενους στη δεύτερη κατηγορία δύο στροφές πριν το φινάλε. Πραγματοποιώντας μάλιστα μια πολύ καλή εμφάνιση, ενώ οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι ούτως ή άλλως δύσκολα θα απέφευγαν το… μοιραίο, παρουσιάστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων και απείλησαν ελάχιστα.

Βύθισε την Μπέρνλι η Άστον Βίλα. Η ομάδα του Στίβεν Τζέραρντ πέρασε αέρα από το «Τερφ Μουρ», επικρατώντας 3-1. Μόλις στο 7ο οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με το πλασέ του Ινγκς έπειτα από ωραία προσπάθεια του Μπουέντια. Ο Αργεντινός άσος παρέλαβε τη σκυτάλη στο 31’ σκοράροντας με πλασέ από το ύψος του πέναλτι έπειτα από γύρισμα του Ντιν. Ουσιαστικά τα πάντα κρίθηκαν στο 51ο λεπτό με το γκολ του Γουότκινς.

Μείωσε στις καθυστερήσεις ο Κορνέ. Οι γηπεδούχοι πήραν ένα τρίποντο, το οποίο θα τους βοηθήσει να αναρριχηθούν στη βαθμολογία, ενώ οι γηπεδούχοι παραμένουν πολύ κοντά στην επικίνδυνη ζώνη, ενώ δεν αποκλείεται να βρεθούν και εντός αυτής.

Συνεχίζει φορτσάτη η Μπρέντφορντ, η οποία είναι… άλλη ομάδα από όταν απέκτησε τον Έρικσεν και αυτήν τη φορά επικράτησε 3-0 της Σαουθάμπτον. Από το πρώτο μέρος, έβαλε γερές βάσεις για τη νίκη, με τα γκολ των Γιάνσον (13’) και Γουϊσά (14’). Ο Άγιερ κλείδωσε τη νίκη στο β’ μέρος.