Πρωταθλήτρια Αγγλίας η Τσέλσι! (ΒΙΝΤΕΟ & ΦΩΤΟ)

Ενημερώθηκε: 13/05/17 - 06:56

Επέστρεψε στην κορυφή η Τσέλσι! Η ομαδάρα του Αντόνιο Κόντε δυσκολεύτηκε από τη Γουέστ Μπρομ, όμως ένα γκολ του Μισί Μπατσουαγί, ήταν αρκετό για να της χαρίσει τη νίκη (0-1) και το έκτο πρωτάθλημα της ιστορίας της!

Οι Λονδρέζοι ήταν φανερά αγχωμένοι σε όλο το παιχνίδι και δυσκολεύονταν να φτιάξουν ακόμη και ευκαιρίες. Βρήκαν απέναντί τους και την σκληροτράχηλη Γουέστ Μπρομ, η οποία αμυνόταν εξαιρετικά και όποτε μπορούσε προσπαθούσε να… ξεμυτίσει!

Τα λεπτά περνούσαν, η Τσέλσι άρχιζε να βγαίνει ολοένα και περισσότερο μπροστά, ενώ η είσοδος τον Μπατσουαγί και Γουίλιαν την έκαναν ακόμη πιο επιθετική. Ο πρώτος δε, έμελλε να κρίνει το ματς και το πρωτάθλημα.

Με κοντινή προβολή μετά από γύρισμα του Πέδρο στο 82ο λεπτό νίκησε τον Φόρστερ και έδωσε το έναυσμα για να ξεκινήσουν οι πανηγυρισμοί για την κατάκτηση του 6ου πρωταθλήματος στην ιστορία των "μπλε".

Με το σφύριγμα της λήξης, άπαντες από την Τσέλσι πανηγύρισαν με την ψυχή τους την επιστροφή στο… θρόνο!