Πρώτο βήμα για Παναθηναϊκό, 3-0 τον ΑΟ Θήρας

Ενημερώθηκε: 06/04/16 - 18:14

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με το δεξί τα ημιτελικά του πρωταθλήματος της Α1 των γυναικών. Οι "πράσινες" κέρδισαν, στο κλειστό του Πανελληνίου στην Κυψέλη, τον ΑΟ Θήρας με 3-1 σετ και πήραν το προβάδισμα στη σειρά των αγώνων.

Οι παίχτριες του Παναθηναϊκού μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν εύκολα με 25-16. Στο 2ο σετ, ο ΑΟ Θήρας ισορρόπησε το παιχνίδι, αλλά η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη κατάφερε και επικράτησε με 25-22 παίρνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα για τη νίκη στο παιχνίδι.

Αποφασισμένες μπήκαν στο 3ο σετ οι αθλήτριες της Σαντορίνης. Με πολύ καλά ποσοστά στην επίθεση και εκμεταλλευόμενες τα λάθη του Παναθηναϊκού, πήραν το τρίτο σετ με 22-25 κάνοντας ντέρμπι το παιχνίδι.

Και έτσι έγινε. Ένα πραγματικό ντέρμπι, με πολύ ένταση και πάθος έλαβε χώρα στο κλειστό της Κυψέλης. Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς "χέρια", όσπου η μπίλια έκατσε στο "πράσινο". Ο Παναθηναϊκός αν και βρέθηκε πίσω με 14-20 και 21-23 ανέτρεψε τα δεδομένα και πήρε το 4ο σετ με 25-23 κάνοντας το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών.