Super League 2: Απόλυτη μοιρασιά για Λεβαδειακό και ΑΕΛ

Ενημερώθηκε: 27/11/23 - 19:43

Χωρίς νικητή το ντέρμπι κορυφής του Α' ομίλου της Super League 2!

Λεβαδειακός και ΑΕΛ ήρθαν ισόπαλοι 1-1 στο «Δημοτικό Στάδιο Λιβαδειάς» για την 11η αγωνιστική, με τους γηπεδούχους να διατηρούν αλλά να μην αυξάνουν την απόστασή 5 βαθμών στην κορυφή από τους «βυσσινί».

Οι Βοιωτοί μπήκαν δυνατά στο ματς και μόλις στο 9ο λεπτό ο Γιαννιώτας κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Γιώργος Νίκας, ανοίγοντας το σκορ για τον Λεβαδειακό. Το πρώτο ημίχρονο ήταν χαμηλού ρυθμού χωρίς άλλες ιδιαίτερες φάσεις, ωστόσο τα πράγματα άλλαξαν στο δεύτερο.

Στην επανάληψη, οι δύο αντίπαλοι έχασαν σημαντικές ευκαιρίες, με κυριότερη αυτή στο 57ο λεπτό, όταν η ΑΕΛ έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση, με τον Πεντρόσο να παίρνει την κεφαλιά και την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι.

Τελικά, οι «βυσσινί» βρήκαν αυτό που αναζητούσαν με όμορφο γκολ εκτός περιοχής του Λούκα Αντράντα στο 67', το οποίο διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Λεβαδειακός (Νιόπλιας): Γκροφ, Βήχος, Χάμοντ, Τσάπρας, Ρομό, Νίκας, Μεχία, Γιαννιώτας, Λιάγκας, Κουάδρα, Τσελεπίδης

ΑΕΛ (Δερμιτζάκης): Σουλούκος, Ηλιάδης, Στάμου, Θ. Παπαγεωργίου, Πλέγας, Μαϊδανός, Κοσσονού, Αντράντα, Οτόρμιν, Μαυριάς, Πεντρόσο