Super League: Έσωσε τον Πανιώνιο ο Κότνικ, στο... μηδέν ΠΑΣ και Λεβαδειακός

Ενημερώθηκε: 24/02/18 - 19:49

Ο Αστέρας Τρίπολης πρέπει να κατηγορεί κυρίως τον εαυτό του για το 0-0 απέναντι στον Πανιώνιο, ενώ οι «κυανέρυθροι» πρέπει να ευχαριστούν τον Κότνικ, που όπως και στο παιχνίδι του α' γύρου κατέβασε... ρολά κόντρα στους Αρκάδες.

Σε ένα ματς, που όλα... τα λεφτά ήταν το β' ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι ήταν σαφώς καλύτεροι, δημιούργησαν περισσότερες κλασικές ευκαιρίες και έψαξαν πολύ περισσότερο τη νίκη συγκριτικά με τους Νεοσμυρνιώτες, αλλά το 0-0 αποτέλεσε την ιστορία του παιχνιδιού.

Μοιραίοι για την ομάδα του Σάββα Παντελίδη ήταν οι Τόνσο, Μανιάς και Δουβίκας που έχασαν μεγάλες ευκαιρίες, ο Αργεντινός είχε μάλιστα και δοκάρι στο 86', ενώ ο Πανιώνιος που ήταν εντελώς αγνώριστος είχε επίσης ένα δοκάρι στο β' μέρος, όταν ο Σπιριντόνοβιτς στο 66' με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Πανιώνιος (4-2-3-1): Κότνικ, Παπαγεωργίου, Μπανανά, Γκιοατά, Σαραμαντάς, Κόρμπος, Σαντάνα, Μασούρας, Σαββίδης (46' Μπραχίμι), Λάμπρου (45' Σπιριντόνοβιτς),Νίλσεν (69' Γεσίλ)

Πάγκος: Μπαντής, Βλάχος, Σταυρόπουλος, Μακρύλλος

Αστέρας Τρίπολης (4-2-3-1): Αθανασιάδης, Μπέρτος, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Γιαννούλης, Ντουντού (87' Ιγκλέσιας), Μουνάφο, Τσιλιανίδης (75' Μαντιντά), Τόνσο, Κυριακόπουλος, Μανιάς (66' Δουβίκας)

Πάγκος: Τσιφτσής, Σελίν, Κώτσιρας, Τζάαντι

Λεβ

Ο Λεβαδειακός μπλόκαρε τον ΠΑΣ, μέσα στα Γιάννενα στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Super League και δεν τους άφησαν να κάνουν σε τρίτη σερί νίκη στο πρωτάθλημα (είχαν τρεις σε τέσσερα ματς), βάζοντας… σιγαστήρα στο μεγάλο τους «όπλο».

Μάλιστα, θα μπορούσαν να είχαν πάρει και κάτι καλύτερο (συνολικά ήταν ανώτεροι οι γηπεδούχοι ωστόσο), καθώς είχαν δοκάρι με τον Μαρκόφσκι στο 46’ και πολύ καλή ευκαιρία με τον Γιακουμάκη στο 73’.

Πίεσαν πολύ στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι, που έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Χέλκβιστ στο 90ο λεπτό. Τους 29 βαθμούς έφθασε ο ΠΑΣ, τους 26 ο Λεβαδειακός.

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Καρανίκας, Μπέριος, Μιχαήλ, Αποστολόπουλος, Γαρουφαλιάς, Μανθάτης, Βιντάλ (77' Γιάκος), Χαλκιαδάκης (71' Νικολιας), Μπετρά (61' Χέλκβιστ), Κόντε

Λεβαδειακός (Ζοζέ Ανιγκό): Σωτηρίου, Τσαμπούρης, Φαβάρο, Λεονάρντο (67' Τριποτσέρης), Αντιλέχου, Ζαραδούκας (88' Καραχάλιος), Μητρόπουλος, Ομπιόρα, Σουμπίνιο (76' Νίκας), Γιακουμάκης, Μαρκόφσκι